646 Beschouwen wij thans eens van meer nabij, of de band tuschen het Indisch en het Nederlandsch leger nog niet hechter zou te bevestigen zijn, dan door de hierboven bedoelde wetswijziging reeds het geval zal zijn. Wij bedoelen, of het niet mogelijk en tevens voor beide legers wenschelijk zoude zijn, eene fusie tot stand te brengen tusschen de officierskorpsen hier en in het moederland, zoomede tusschen de mindere militairen van beide legers, voor zoover deze in Nederland vrijwillig onder de wapenen zijn. Onze bespiegelingen zullen dus voor het oogenblik buiten de quaes- tie gaan, om, in tijden van nood, Nederlandsche miliciens zonder lmnne toestemming naar Indië te zenden. De inrichting van een voor de Koloniën afzonderlijk leger als het onze, is vrij wel eenig in hare soort. Noch in Frankrijk, noch in Engeland, noch in Spanje, Portugal of Denemarken, welke Staten allen, gelijk Nederland, overzeesche bezit tingen hebben, bestaat het beginsel, om ter bewaking en verdediging van de Koloniën, een afzonderlijk leger te hebben. Terwijl Albion zijn volunteer-regimenten naar Gibraltar, Malta, Aden, Britsch-Indië, Soedan en Zuid-Afrika zendt, gaan desgelijks geheele Fransche regimenten en batterijen naar Algiers, Tunis en Cochin-China. Alleen in Frankrijk werden, nu wreder in den laatsten tijd, stem men gehoord, dat het met het oog op eene eventueele mobilisatie van het geheele leger tegenover Europeesche verwikkelingen, goed zoude zijn, voor de koloniën een afzonderlijk leger te vormen. (1) Blijkens de mededeelingen van den gepensionneerden luitenant kolonel van het Oost-Indisch Leger C. P. A. Baron De Salis (2), mag intusschen met vrij veel zekerheid worden vermoed, dat in het begin dezer eeuw, toen op Java, Hollandsche en Wurtembergsche re gimenten werden aangetroffen, ook het Indisch leger in eene andere (1) Zie Indisch Militair Tijdschrift, zestiende jaargang n° 2 Yaria blz. 190 en 191. (2) Het werk van De Salis, waarnaar wij verwijzen, is getiteld: „een woord over de vereeniging van het leger in Nederland met dat in iNederlandsch-Indië."

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 33