958 Die daad werd in Nederland van zooveel gewicht geoordeeld, dat de voordracht tot eene koninklijke belooning van den kapitein van Daalen in een Ministerraad behandeld werd en in dien Raad tot de roija van de voordracht van den naam van genoemd officier besloten werd. Men moet dus aannemen dat de zaak daar wel zal zijn gewikt en gewogen, en waar dit heeft plaats gevonden door de opperste be stuurders van het Rijk, door de gezamenlijke eerste raadslieden van Z. M. den Koning, daar wordt, naar het ons voorkomt, alle denk beeld van „willekeur" uitgesloten en kan alleen nog de gedachte rijzen aan een dwalen geheel ter goeder trouw. Ook wij zijn van meening dat de Ministerraad dwaalde door tot de roija van de voordracht te besluiten en wij zouden dan ook gaar ne onze adhaesie schenken aan een voorstel, als waarvan sprake is in de voorlaatste alinea van het „Naschrift", tot opstelling nl. van een waardig adres ter zake aan Zijne Majesteit den Koning, onzen geëerbiedigden Grootmeester, al zijn wij ook van gedachte dat het niet geheel juist is, wan neer de schrijver eenige regels te voren zegt dat Z. M. de Koning geen kennis heeft kunnen nemen van van Daalens roemvolle ivapenfeiten. Ons is althans verzekerd dat den Koning in 1874 uitdrukkelijk werd gerapporteerd dat kapitein van Daalen, ondanks zijn moedig en beleidvol gedrag te velde, niet ter bekoming van eene Militaire Willems-Orde kon worden in aanmerking gebracht, De naam van dien kapitein moge dan ook van de voordracht ge- roijeerd zijndat hij zich eene onderscheiding had waardig gemaakt is Z. M. medegedeeld en een enkel woord van den Yorst was vol doende geweest om in détails bekend te worden met het uitdrukke lijk gerapporteerde moedig en beleidvol gedrag. Thans een enkel woord over den „open brief" van den gep. vice- admiraal Jhr. F. de Casembroot aan den luit.-kol. Yerstege, ge- dagteekend 's Hage 1 Juni 1885, die als het ware een weerklank geeft op de daareven besproken brochure. Waar gestreden wordt voor de belangen van Yloot en Leger, daar bevindt zich de admiraal de Casembroot in de voorste rij der strij ders niet alleenmaar mag zijn maatschappelijke positie maar vooral

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 345