968 weergevende ik sprak van de militaire belangen ten aanzien van het spoorwegtracé op Sumatra's Westkusten niet, in het algemeen, van de belangen der landsverdedigingmijne bedoeling in een ten eenemale valsch licht heeft gesteld. In de aflevering van Mei jl. van het Indisch Militair tijdschrift (blz. 498) toch is uit een dagblad van eenige maanden geleden de volgende critiek van het door mij geschrevene overgenomen: „Terwijl alle andere volken er aan denken om hunne bezittingen in het Oosten te bevestigen en te versterken, blijven wij met het grootste cynisme de leer den onverschilligheid huldigen en zelfs hier, waar men zonder kosten voor den Staat en met minstens evenveel voordeel in de lijn van industrie en landbouw, een plan zou kunnen volgen dat geheel met de belangen der landsverdediging strookt, komt een oud-majoor der genie ons de stelling voorhouden, dat „die be langen (van de landsverdediging) zeer ondergeschikt zijn in vergelij king van die van handel, landbouw en nijverheid." Alsof mijne woorden hier nog niet genoeg uit hun verband waren gerukt en verkeerd voorgesteld, laat een ander daarop nu volgen „De vraag, welke zaak de heer K. hier voorstaat, door het be houd onzer koloniën ondergeschikt te stellen aan handel, landbouw en nijverheid, komt ons alleszins gewettigd voor." Eigenlijk word ik dus thans van landverraad beschuldigd, omdat ik heb trachten te betoogen dat het voor de verdediging van Suma tra's Westkust van weinig belang is, of de kolenspoorweg wordt aangelegd over Padang Pandjang, of over Soebang. Ik zal mij op die beschuldiging niet verdedigenik meen, dat zij zich-zelve veroordeelt. Doch als oud-redacteur van het Indisch Mi litair Tijdschrift betreur ik het, dat hierin thans opstellen worden geplaatst als het boven bedoelde van een anonymusdie nog wel van kameraadschap en bescheidenheid spreekt den Haag, 4 Juli 1885. E B. Kielstra. De slotzin van bovenstaand schrijven dwingt den ondergeteekende, die in de eerste helft van 1885 de redactie van dit tijdschrift al leen voerde, zijnerzijds ook eene kleine toelichting te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 350