- 974 - tegen het Paseische rijk, welks grondgebied hij in drie maanden tijds onderwierp. Alleen het Portugeesche fort bood nog eenigen tijd dapperen wederstand, doch moest ten langen laatste voor de over macht bukken, juist op het oogenblik dat eene vloot met levensmid delen en munitie en een landleger van duizend man van den vorst van Aroe tot ontzet der Portugeezen kwam opdagen. Sedert de Atjehsche overheersching geraakte Pasei meer en meer in verval en verloor het de eenheid, die het vroeger tot macht en aanzien had gebracht. De zooeven bedoelde negen staatjes, die ie der hun eigen hoeloebalang hebben, zijn de overblijfselen van het voorheen zoo bloeiende Paseische rijk, waarvan slechts de naam is overgebleven. Van de oorzaken, die tot deze verbrokkeling aanleiding hebben gegeven, alsmede van de geschiedkundige gebeurtenissen onder het sultansbestuur, is niets bekend. Het landschap Pasei bestaat, zooals boven gezegd, uit negen af zonderlijke en van elkaar onafhankelijke staatjes, ieder bestuurd door hunnen hoeloebalang, die in der tijd slechts den sultan van Atjeh boven zich erkende. Het denkbeeld van vroeger een rijk te hebben gevormd, schijnen de Paseiers echter niet geheel en al te hebben kunnen vergeten, te oordeelen naar de bondgenootschappelijke verhouding, die tusschen de verschillende staatjes bestaat en die ten doel heeft het verleenen van hulp bij een oorlog van een der staatjes tegen een buitenland- schen vijand. Bij onze jongste en hieronder te behandelen expeditie naar Ge- dong, is die samenwerking niet achterwege gebleven. De namen der negen landschappen, alsmede de titels hunner hoe- loebalangs zijn 1. Gedong, hoeloebalang Toekoe Tjihik Gedong. 2. Beloek, T. Imam Balei Beloek. 3. Bajoeh, Kedjoeroean Bajoeh. 4. Kroeng Pasei, T. Hakim Kroeng Passeij. 5. Pematang Koeli, T, Kedjoeroean Pematang Koeli. 6. Samakoeroe, 1'. Hakim Kroeng Samakoeroe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 359