648 aux troupes, formant cette partie de 1' armee. Le raisonnement suffirait, pour démontrer que des hommes pre pares par un long séjour a subir les épreuves du climat, a prendre part a des luttes, ou la force physique, la force morale et l'habitu- de ont une valeur considerable, oil le soldat est beaucoup plus in dividualise que dans tout autre guerre et réduit a chaque instant aux ressources, qu'il trouve en lui-même, sont les seuls, qui soient en meeure d'accomplir utilement l'oeuvre difficile et laborieuse que la France poursuit en Algérie. Mais les faits ont eonhrmé la théorie d'une manière éclatante, etc (1). Aldus argumenteerde in het jaar 1852 een maarschalk voor de oprichting van een afzonderlijk koloniaal leger. Wij veroorloven ons thans een grooten sprong te maken en vallen, ruim 30 jaar later, midden in eene militaire sprokkeling, voorko mende in nummer 4 van den 52sten jaargang van den Nederlandschen Militairen Spectator, alwaar het tot stand brengen eener fusie tusschen de officierskorpsen van het leger in Indië en in Nederland met warmte bepleit wordt. De hier bedoelde Sprokkelaar zegt namelijk, de meening toege daan te zijn, dat de tijd voorbij is, waarin het kleine Nederland er twee gescheiden legers op nahouden moet. Sprokkelaar's argumenten komen ons echter ditmaal weinig deug delijk voor, vermits zij in hoofdzaak saam te vatten zijn in het wegnemen van het verschil in promotie tusschen de officieren van het Indische en die van het Nederlandsche leger, en van de, als een gevolg van de minder vlugge Nederlandsche promotiekansen, bij laatst bedoelde officieren heerschende malaise. „Le malais nous délivrerait du malaise", zegt de Sprokkelaar en voortaan dus maar niet slechts enkele gedetacheerden, maar alle officieren op hun beurt naar Indië heen. Dewijl betrekkelijk vele onzer kameraden niet bij machte zijn, het hierbedoeld pleidooi van den Sprokkelaar na te lezen, achten wij, tot staving van hetgeen hierboven beweerd werd, het niet ondienstig, eenige zinsneden uit de bewuste sprokkeling over te nemen. (1) Zie de brochure..Is eene vereeniging der beide nederlandsche legers in het belang van het land?" "Van W. A. Van Rees.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 35