975 7. Blang manjat, hoeloebalang T. Bintara Blang manjat. 8. Tjoendan T. Hakim Kroeng Petoi. 9. Kerti, T. Tjihik Moeting of Moeling. De eerste is de oudstehij is schoonzoon van den Maharadja van Telok Semawé, en erkent diens oppergezag. Voor zooveel met zekerheid bekend, liggen de staatjes 1, 2, 3 en 6 op den linker-, en 9 op den rechter oever der Pasei rivier, ter wijl dit laatste (Kerti) het eenige is dat aan zee grenst, daar de overigen daarvan zijn afgescheiden door het staatje Blangmei, dat zelf niet tot de federatie behoort. Deze ligging van Blangmei ten opzichte van zijne naburen, vooral van Gedong, heeft, voornamelijk vau de zijde van dit laatste, tot tal van vijandelijkheden aanleiding gegevenwijl Blangmei als bezitter van de monding der Pasei ri vier, die voor de acht niet aan zee gelegen staatjes de eenige op en afvoerweg is, meestentijds met de belanghebbenden overhoop ligt omtrent de tolgelden, die het, als in der tijd door den sultan belast met het onderhoud en de zorg voor de bevaarbaarheid der Koeala en het steeds aanwezig zijn van goede bakens voor in- en uitva- renden, krachtens een privilegie van dien vorst, van de uitgaande en binnenkomende vaartuigen, naar gelang der laadruimte mag heffen. De voornaamste kampougs in het Paseische zijn: Aan den linker oever der rivier van dieu naamOlir Blan»- Blang Pria, Tandjong Kling, BeloekSamakoeroe, Poeloe Bajoe, Tandjong Aroe, Paja Terbang, Mantjang, Kitoe, Rantau Pandjang, Bringin, enz. Aan den rechter oever der Pasei rivier: Blang KaboMenassa Rembang, Menassa Mantjang, Pelanggahan, Tepin Ara, Tepin Pajang, Tepin Poenti, Madan Ivleboi, Lebo roessip, Aloë Jemara, Rantau Pandjang, Aloe Ngom, enz. De overige rivieren, welke bij de Pasei rivier vergelekenslechts een korten loop hebben, vloeien allen op de Kertische kust in zee. Zij zijn van West naar Oost gaande: 1De Koeala Kerti, waaraan dicht bij hare monding Koeala Passir en Koeala Oelé Oetan gelegen zijn. Een linker zijtak van deze rivier is de Aloei-Tameh, waaraan de Gedei Djerad Mandjang gelegen is. O

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 360