9?(i I)e Kerti rivier hooger opgaande vindt men achtereenvolgens de kampongs: Blang ajam, Araboengkoe, Arakoemoedi, Lebo Lajang, Matang Oelo, Pematang koeli, Selema, en Lohong. 2. De Koeala Tjangkoel, met Lepoug Boea en Matang Toenong; 3. De koeala Piada, waaraan de kampong Blang Gloempang ligt, en hooger op de kampongsMatang Tjoet, Tjot Troeoug, Tjot Patessa, Gedong, Boekit Dara baroe, en Matang Selinja. 4. De Koeala Telaga Batang met de kampongs: Toen Tjappi, Blang Paha, en Blang Semoedoen. Yoorts liggen tussche deze en de Djamboe-ajer nog: 5. de kreek Aloer Tjapli, en 6. de kreek Blang Seloedoen. Aan de monding der Pasei rivier ligt, zooals reeds boven werd gezegd, het landschap Blangmei, dat niet tot de federatie van Pasei behoort, maar een op zich zelf staand staatje vormt met een eigen radja. Blangmei en, van de Pasei staatjes Kerti, hebben zich van den beginne af aan onze zijde geschaard, en werd hun de Nederlandsche vlag uitgereikt, zoodra zij zich sterk genoeg gevoelden die te beschermen. Met de overige, niet aan de zee gelegen staatjes, heeft men zich zoo min mogelijk bemoeid en geschiedde dit eerst met Gedong, toen bewoners van deze streek zich niet ontzagen ons in Edi te ko men verontrusten en zelfs onze versterking aldaar aan te vallen, het geen tot eene expeditie aanleiding gaf. Aangezien, zooals gezegd is, onzerzijds niets was gedaan om met de hoofden van het Paseische in aanraking te komen, wat hunner zijds evenmin scheen te worden gewenscht, was onze kennis van die streek zeer luttel en bepaalde zij zich tot het reeds gemelde. De tegen Gedong ondernomen expeditie, heeft ons echter in staat gesteld iets meer met het land bekend te worden, wat betreft de grondgesteldhoid, kampong-inrichting eu andere zaken van militair belang. Tot waar onze troepen het land binnen gingen (midden tusschen Gedong, Bajoe en Beloek), zag men slechts een aaneenschakeling van uitgestrekte kampongs en sawahs. Geen enkele sawah lag braak, allen waren kortelings bewerkt en

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 361