649 De billijkheid brengt, mede, daardoor tevens het bewijs te leveren, dat Sprokkelaar's argumenten niet eenig en alleen in promotie opgaan, maar dat zij voor een deel ook daarbuiten gelegen zijn, in motieven van hoogere orde. „Zij, die in een garnizoen als dat der residentie leven," zoo schrijft de Sprokkelaar, „moeten er, dunkt mij dagelijks meer van doordrongen raken, dat in de positie van onze officieren, vooral met betrekking tot de promotie, zulke wanverhoudingen zijn ontstaan, dat het een eerste zorg van de Regeering is geworden, daarin verandering te brengen. Of is er inderdaad in onze dagen geene wanverhouding in de rangen, wanneer men de officieren van het Indisch leger vergelijkt met hun tjjdgenooten in het moederland als men ziet hoe op den gemiddelden leeftijd, waarop onze kapiteins dien rang bereiken, hun kameraden reeds als hoofdofficier hun carrière desverkiezende kunnen eindigen Ge komt met uwe Indische kameraden tegenwoordig bij veel gelegenheden in quasi dienstverhoudingen, door allerlei detacheeringen geheel anders alzoo als voorheen. Met de officierskorpsen kan eene fusie immers toch zeker geschieden. Dat die fusie niet zoo gemakkelijk tot stand zou zijn te brengen, we erkennen het gaarne. De legerorganisateur, die het ondernemen zou dien knoop door te hakken, zal zich zeker mogen blindeeren tegen een bombardement van „grieven brochures" van gene zijde van den Oceaan vooral. Maar als bijna ieder onzer het erkent, dat die fusie een weldaad zijn zou voor beide legersis het dan niet een kleinmoedig opzien tegen ondergeschikte bezwaren, moet dan niet het Staatsbelang boven dat van enkelen gaan? (1) Neen de Regeering moet het niet langer aan de keuze van het (1) Wij zijn van den Nederlandschen militairen Sprokkelaar ten eenenmale ongewoon, dat zijne redeneeringen geen steek houden. Toch is zulks hier het geval, waar hij in eenen adem spreekt van een bombardement van „grievenbrochuresvoornamelijk van Indische grieven en van de omstandigheid, dat bijna ieder erkent, als zoude de door hem voorgestane fusie een weldaad voor beide legers zijn. De Sprokkelaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 36