991 ingeslagen, waar men ten lOi uur aankwam. Terwijl de troep daar eenige rust genoot, deed men den weerspannigen Panglima Kaoem Lara- bait weten, dat hij vóór 12 uur 's middags in persoon zijne onderwer ping had aan te bieden, daar anders zijn gebied zou worden getuchtigd. Hieraan niet voldaan zijnde, werd ten ruim 12 uur weer opge rukt naar de woning vau Panglima Kaoem Lambait, waar ook de vijandelijke benden zich moesten ophouden. Nagenoeg ten 1 uur stuitte de voorhoede onder den lc° luitenant J. C. J. Le Cocq d'Ar- mandville op een kreupelboschje, waaruit zij op 10 a 15 passen eenige salvo's ontving. Na dit vuur met een paar salvo's te hebben beantwoord, drong de voorhoede het boschje binnen, terwijl tegelijkertijd een sectie van den hoofdtroep zoodanig positie nam. dat zij den uit het boschje vluchtenden vijand onder haar vuur zou krijgen. Na een kort vuurgevecht werd de vijand uit het boschje verdreven met achterlating van 7 dooden. Bij het verlaten zijner stelling ge raakte hij onder het vuur der buiten het boschje geplaatste sectie en verloor ook hierdoor eenige dooden. Intusschen was ook de linkervleugel der colonne met den vijand slaags geraaktdie zich hier eveneens had opgesteld in een boschje en in een huis omgeven door een pagger en een vrij breede gracht. Nadat de vijand uit het boschje was verdrevenwerd ook het huis zonder tegenstand genomen, en de vijand in alle richtingen ver dreven, achterlatende 17 dooden, 12 geweren, waaronder 3 beaumont-, benevens een menigte klewangslansen en ander wapentuig. De geweren werden mede genomen en de andere voorwerpen onbruikbaar gemaakt, daar het medevoeren te moeielijk was. Na een korte rust en na het bewuste huis, benevens een daarneven staande woning aan de vlammen te hebben prijs gegeven keerde de colonne huiswaarts, on derweg nog _6 huizen van Panglima Kaoem Lambait verbrandende. Ofschoon bij den opmarsch het bericht was ontvangen, dat een SOOtal Atjehers zich bij Missigit Pedawa Poentoeng hadden opgesteld om de colonne van Edi af te snijden, werd bij den terugmarsch daar van niets bemerkt, maar bereikte de troep, zonder verderen tegen stand, om 6 uur 's namiddags de kwartieren. Wordt vervolgd(Uit het Algemeen Verslag der Krijgsverrichtingen tegen Atjehj.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 376