- 1014 - digheden, gewijzigd mag worden. Om dezelfde redenen als hiervoren werd medegedeeld is er dan ook wel iets te zeggen tegen het bepaalde bij letter b van 3 der schietoefeningen, dat de normale lengte van een kogelvanger slechts 8 M. behoort te zijn, wijl zulk eene lengte slechts even voldoende is voor een pelotonsvuur op 400 pas, wil men kunnen aannemen, dat er geen kogels ter zijde van den kogelvanger voorbijgaan. Wel is waar is tevens voorgeschreven, dat de in die paragraaf genoemde hoogte, dikte en lengte van den kogelvanger van zooveel grooter afmetingen mogen zijn, als de veiligheid van het terrein ver eischen mochtdoch het ware onzes bedunkens dan toch beter geweest, hierbij tevens te vermelden in hoe ver zulk een kogelvanger van 8 M. lengte, met het oog op de breedtespreiding van ons geweer, bij de vuren in gesloten orde werkelijk genoegzaam veiligheid waarborgt. Nemen wij thans meer bepaaldelijk in beschouwing de leiding der schietoefeningen. Bij ons is de compagnies-commandant verantwoordelijk voor het onderwijs in het schieten en geven de luitenants daarin theoretisch en practisch onderricht aan de onderofficieren en manschappen. Bij de infanterie van het leger in Nederland is de arbeidsver- deeling een weinig anders, dewijl daar bepaald is dat de korporaals en manschappen instructie zullen ontvangen van de onderofficieren, onder toezicht van de luitenants. In nagenoeg alle Europeesche legers is de compagnies-commandant voor het schijfschieten verantwoordelijk. Bij het Fransche leger is die verantwoordelijkheid nog al geknot, omdat daar de schietoe feningen zoo wat geheel geregeld worden door een „capitaine in structeur de tir" per regiment, welke kapitein al weder bij ieder ba taljon een luitenant als aide heeft, die even als hij vroeger een afzon derlijken schietcursus moet medegemaakt hebben, om in bedoelde speciale betrekking geplaatst te worden. Deze officieren zijn er verantwoordelijk voor, dat de schietbanen en het materieel in goede orde zijn en dat de noodige veiligheidsmaatregelen getroffen worden zij controleereu de aanteekeningen, bepalen de trefuitkomsten en houden de schietregisters aan, terwijl zij, na de oefeningen in het individueel

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 399