1015 - vuur, speciaal belast worden met het verder onderricht der beste en slechtste schutters, om de eersten tot scherpschutter op te leiden en de laatsten, „de brekebeenen", andermaal in de voorbereidende schiet oefeningen te drillen. Bij de infanterie van het Engelsche leger heeft men eveneens bij ieder regiment een „officer instructor in musketry en bij ieder bataljon een „assistant-officer", die de verantwoording dragen, dat de schietoefeningen bij de verschillende onderdeelen in gelijken zin plaats vinden en in overeenstemming zijn met het reglement op die oefeningen. Yan de theorie van het schotwelke in ons reglement bij de algemeene beschouwing over het schieten te vinden is, zeggen de Denen en Italianen in hun schijfschietreglement niets, de Belgen, Nooren, Zweden, Amerikanen en Nederlanders een weinig en de Zwitsers, Franschen, Engelschen, Oostenrijkers en Duitschers meer. Het Duit- sche reglement schijnt hierin het beste te zijn. Wij gelooven dat ook ons reglement daarvan genoeg zegt. De houding van den schutter kan in bijna alle legers zijnstaande, knielende of liggende. De staande houding is vrij wel overal gelijk alleen wil de een, dat de rechterelleboog ter hoogte van den schou der komt, de ander, even als wij, dat de rechterarm ongedwongen omlaag gebracht wordt. Het Fransche reglement zegt nog van de staande houding, dat het hoofd recht moet blijven. Zoo menhet hoofd een weinig omlaag brengt zegt de Franschman komt al licht de neus tegen den rechterduim te liggen, eene positie, die vooral bij den terugstoot onaangenaam blijkt te zijn, waarom de schutter, om geen neusbloeding op te loopen, op het oogenblik van aftrekken het hoofd weder zal oprichten en alsdan de goede richtlijn weder verlaten zal. Het is dus, zoo redeneeren zij, verkieslijk te richten op de tweede manier, door het hoofd recht te houden en den rechterschouder een weinig naar voren te brengen en tevens wat op te heffen, waardoor de vizierlijn te gelijker tijd wat hooger valt. Ook de knielende houding is niet overal dezelfde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 400