1016 Terwijl de een één elleboog doet leunen op ééne knie doet een ander, zooals ook de Duitscher, zulks met beide ellebogen op beide knieen. Men dient dan intusschen niet meer van knielende, doch van zittende houding te spreken, zooals te recht in 9 van ons schijf- schietreglement staat. De liggende houding is tot drie onderscheidene positiën terug te brengen. De eerste ziet men bij de Belgen, Denen en Oostenrijkers, bij wie men met uitgespreide beenen vlak ter aarde ligt en de beide ellebo gen tot steun van het geweer gebruikt; de tweede vindt men bij de Duitsehers, Franschen, Zwitsers, Nooren, Engelschen en Rust sen, alwaar de man ten opzichte van de vuurlijn schuins rechts kom, te liggen en de derde eindelijk wordt bij de Italianen en Zwe den vertegenwoordigd, die er geen bepaalde liggende positie op na houden en waar men dus eenvoudig gewoon gaat liggen op de wijze als een ieder goed dunkt* Het Amerikaansche reglement vermeldt alsnog omtrent de zoo even, bedoelde schuinsrechtsche positie, dat de terugstoot van het geweer alsdan minder hinder geeft. Het op sabels opgelegd schieten, dat bij enkele legers plaats grijpt- verdient afkeuringbij de Duitsehers is die maatregel zelfs nadrukkelijk verboden. Bij het gebruik van een sabel tot steun van een geweer zakt deze na elk schot een paar millimeters in den grond en het ge volg daarvan is, dat de man 11a het 3e of 4C schot de goede richtlijn "iet meer zonder groote moeite vinden kan en er dan maar op los schiet, als hij ziet, dat het geweer bijna gericht is. Het gebruik van den sabel op die wijze kan bovendien oorzaak zijn, dat dit voorwerp te velde te loor gaat. In België mag de schutter bij het opgelegd schieten van de chacot gebruik maken, wat ons eveneens onraadzaam voorkomt, omdat zulk een hoofddeksel een goed mikpunt aan den vijand verschaft. Omtrent de onderscheidene wijzen, waarop Ae voorbereidende schiet oefeningen in de verschillende legers gehouden worden, hebben wij niet veel nieuws weten op te doen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 401