1018 En nu het schijfschieten zelf. De Duitschers verbieden, om der voorzichtigheidswille, alle voor bereidende schietoefeningen gedurende het schijfschieten. Slechts de Russen en Italianen eischen, even als wij, dat de man in volle wapenrusting ga schijfschieten; bij de meeste legers heeft dan ook het schieten plaats, „ohne Gepack", althans bij het individuel vuur. Het zonder ransel doen schijfschieten keuren wij af. Een soldaat te velde zal vaak met den ransel om moeten schieten en hij behoort dus in vredestijd zich reeds daaraan te gewennenook keuren wij af, dat, gelijk bij sommige legers plaats grijpt, de man in den eersten tijd zonder ransel om naar de schijf leert, schieten, dewijl, wanneer dezelfde man later, met ransel om, vuurt, zijn lust in het schieten er niet op vermeerdert, als hij ontwaart, dat zijn vaardigheid in het goed schieten nu zooveel minder geworden is. In de meeste legers wordt geeischt, dat een officier bij het schijf schieten commandeert; in Oostenrijk en Denemarken, mag, bij ontsten tenis van officieren, een onderofficier der compagnie eene zoodanige oefening leiden. Het opteekenen der schoten wordt in het Engelsche leger altijd door een officier, in Denemarken door een onderofficier of intelligent soldaat, in Oostenrijk door „ein schreibkundigen" soldaat verricht. Ricochetschoten worden in sommige legers hij het opnemen van het aantal treffers niet medegerekendin de meeste legers niet bij het individueel-, daarentegen wel bij het gezamentlijk vuur. Achter den waarnemingspost maakt men gemeenlijk van vlaggen gebruik, terwijl in Noorwegen een aanwijslcruis ter zijde van de schijf staat om het aantal geschoten punten aan te wijzen. 8 7 1 4 In Oostenrijk is men reeds zoo ver, dat op sommige banen de verbinding tusschen den waarnemer en de staudplaats van den schut-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 403