1025 In de eerste tabel is het tarwemeel, waaruit, behalve de grove ook de fijne zemelen zijn verwijderd, met opzet niet opgenomen, omdat de scheikundige samenstelling van dit meelnaarmate van de bijzondere soort zeer groote verschillen oplevert en men gewoon is, de fijne soorten nimmer onderling vermengd in den handel te brengen. De fijnste soorten, die het geringst eiwitgehalte hebben, omdat zij in hoofdzaak verkregen zijn uit de binnenste lagen van den korrel, hebben namelijk in den handel de grootste waarde en dienen in den regel alleen voor de bereiding van fijne gebakken. Van de daaarop volgende soorten, die altijd eene zij het dan ook geringe hoeveelheid fijne zemelen bevatten, wordt het zoogenaamd wittebrood gebakken. Om nader te vermelden redenen, zijn deze soorten voor militair brood niet aan te bevelen. "Wanneer wij nu de cijfers van de beide kolommen der eerste tabel onderling vergelijken, dau blijkt daaruit in de eerste plaats, dat het meel, door de verwijdering der grove zemelen, een geringer water gehalte verkrijgt, hetwelk op zich zelf duidelijk is, omdat de zemelen de eigenschap bezitten van in hooge mate water aan te trekken. Zoowel ten opzichte van de betrekkelijke hoeveelheid onverteerbare celstof, als met betrekking tot het gehalte aan zetmeel en aanverwante stoffen, is het gebuilde meel voorts zeer in het voordeel, terwijl het alleen door een gering verlies aan eiwitstoffen, vetten en zouten, eenige vermindering heeft ondergaan. De beide laatste stoffen kun nen echter veilig buiten beschouwing blijven en zelfs moet het ge ringer vetgehalte van het gebuilde meel als een voordeel beschouwd worden, omdat het vet een nadeeligen invloed op de duurzaamheid van het meel uitoefent. Uit de tabel blijkt nog, dat de verhouding tusschen de hoeveel heden voedende en voor de voeding waardelooze bestanddeelen voor het gebuilde meel het meest gunstig is. Zij bedraagt namelijk 6.341 voor het gebuilde, en 5.18: 1 voor het niet gebuilde meel. De tweede tabel toont aan, dat de tarwezemelen inderdaad eene belangrijke hoeveelheid voedingsstoffen bevatten en dat zij zelfs een hooger eiwitgehalte bezitten dan de beide genoemde meelsoorten. Des niettegenstaande is het verschil in het eiwitgehalte tusschen het tar wemeel met zemelen en dat, waaruit de grove zemelen verwijderd

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 410