1030 daaruit nog niet, dat daarom de zemelen zonder bezwaar in het brood behouden kunnen blijven. Integendeel, juist om deze reden is het noodzakelijk, dat het brood, hetwelk tot het dagelijksch voedsel be hoort, althans geen grove zemelen bevat. Dat voorts de innige samenhang van het brood door de zemelen opgeheven zoude worden, kan evenmin toegegeven worden, wijl het brood des te losser en daarom des te meer verteerbaar is, naarmate het van fijner meel gebakken wordt. Dat eindelijk de spijsvertering, door den mechanischen prikkel, welke door de zemelen op den maagwand wordt uitgeoefend, zoude worden bevorderd, is eveneens in strijd met de uitkomsten van de bovenbedoelde proevenwel heeft die prikkel op den maagwand even als in de overige spijsverteringsorganen ten gevolge, dat het voedsel onvolkomen verteerd den darm verlaat. Zooals wij reeds gezien hebben, zjjn het voornamelijk de grove zemelen in het brood, welke eene overmatig versterkte beweging van het spijskanaal veroorzaken. Daaruit zoude reeds de gevolgtrekking gemaakt kunnen worden, dat de verwijdering van alle zemelen uit het meel voor militair brood niet gewenscht kan zijn. Vergelijkt ineu echter bovendien het gehalte aan verteerbaar eiwit van het meel zonder zemelen met het ongebuilde, alsmede met dat, waaraan al leen de grove zemelen onttrokken zijn, dan blijkt, dat het geheel gebuilde meel in voedingswaarde bij de beide andere soorten ach terstaat. Men verkrijgt namelijk voor ongebuild ineel 11,59642 °/0 verteerbaar eiwit, °P 12 °/0 gebuild 11,6013 en 17 u>56 Dat daarbij aangenomen is, dat het tarwemeel in het geheel slechts 17 °/0 zemelen bevat, vereischt intusschen eenige toelichting. Deze hoeveelheid is namelijk die, welke gemiddeld verkregen wordt bij het platmalen, welke maalmethode tot het verkrijgen van meel voor militair brood uitsluitend aanbeveling verdient. Wenschte men meel, dat, met uitzondering van de zemelen, alle bestanddeelen van den graankorrel in dezelfde verhouding bevat, door hoogmalen te ver krijgen, dan zoude het maalproces ounoodig samengesteld en boven dien veel te kostbaar zijn. Door de verschillende bewerkingen zou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 415