1081 den namelijk onderscheidene soorten fijn en minder fijn meel voortgebracht worden, die daarna weder onderling vermengd zouden moeten worden, Aangezien evenwel de fijnste soorten in den handel tot betrekkelijk zeer hooge prijzen worden van de hand gedaan, zoude door die menging het grootBte voordeel, aan de toepassing dier methode verbonden, ver loren gaan, terwijl daarentegen de nadeelen hooge productiekosten en geringe opbrengst aan meel zouden blijven bestaan. In de buitenlandsche militaire molens, waar hoogstens sprake kan zijn van de fabriekatie van twee onderscheidene meelsoorten resp. bestemd voor het brood en de beschuit wordt dan ook uitsluitend de platmaalmethode toegepast. Tot het verkrijgen van een gelijkmatig, fijnverdeeld eindproduct, is intusschen, ook bij het platmalen, eene aanvankelijke afscheiding in verschillende producten noodig, zooals trouwens uit de in de vo rige bladzijden kortelijk beschreven methode, genoegzaam blijkt. Het aantal producten, welke ieder voor zich eene afzonderlijke bewerking vorderen, is evenwel veel geringer, dan wanneer hooggemalen wordt. De bovenaangehaalde cijfers toonen aan, dat het meel, waaraan de grove zemelen onttrokken zijn, de grootste voedingswaarde bezit. Voegt men daarbij, dat het ook, ten aanzien der verteerbaarheid, in gunstige conditie verkeert, dan lijdt het, naar het mij voorkomt, geen twijfel, of daaraan moet voor het militair brood verre de voorkeur gegeven worden boven het ongebuild meel, zooals het voor het leger hier te lande, of boven het geheel zemelvrij meel, zooals het voor het Indisch leger is aangenomen. In een onlangs verschenen werk je „Das Brot und dessen diatetischer "Werth" van prof. clr. Uffelmann (1), wordt het van tarwemeel zonder grove zemelen gebakken brood, als het ideaal brood voor volksvoeding voorgesteld. Op bladz 23 lezen wij bijv „Dem Ideale, welches die Diatetik aufstellt, entsprichtam meisten das aus feinem, ober nicht allzufeinemWeizeumehl herge- stellte Greback. Dasselbe führt der Saftemasse mehr Nahrstoffe zu, als irgend eine andere Sorte, stellt dabei keine hohen Anforderungen au die Verdauungsorgane und nothigt ihnen kaum irgend welchem nutzlosen Ballast auf Die Verwendung mittelfeinen Mehles, d. h. eines solchen, aus wel- (1) Uitgegeven te Berlijn in 1884.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 416