1034 In de hierboven medegedeelde beschouwingen, meen ik voldoende aangetoond te hebben, dat het brood, zooals het voor het Belgisch leger is aangenomen althans wat de samenstelling der grondstof be treft, de meeste waarborgen aanbiedt, dat de voedzame bestanddeeleu van het graan zoo nuttig mogelijk besteed worden. Alle overige factoren, welke op de hoedanigheid van het brood invloed kunnen uitoefenen, buiten beschouwing latende, kan ik mij dan ook niet vereenigen met het denkbeeld van José. om aan den soldaat van het Indisch leger brood van ongebuild meel te verstrekken. Mocht de invoering van het uit gedeeltelijk gebuild meel gebakken brood voor het leger hier te lande onder de gegeven tijdsomstandig heden op financieele bezwaren afstuiten, dit zelfde geldt niet voor Indië. waar de maatregel juist integendeel tot mindere uitgaven zal moeten leiden. Eindelijk zij het mij nog vergund, met een enkel woord te wijzen op de wenschelijkheid, om het graan voor militair brood in inrichtin gen onder eigen beheer te doen malen. Alleen dan kan men de zeker heid verkrijgen, dat het brood werkelijk een gezond en krachtig voedsel oplevert. Wellicht is er geen enkel voedingsmiddel aan te wijzen, dat zoo zeer aan vervalschingen is blootgesteld dan het meel en waarvan de vervalschingsmiddelen zoo velerlei van aard zijn. Eene opsomming van al deze middelen ligt buiten mijn bestek, doch ik acht het toch niet ondienstig er de aandacht op te vestigen, dat nog steeds meer ver valschingsmiddelen worden uitgevonden en het met het meel gaat als met alle andere handelsartikelen, namelijk, dat met de voortgaande ontwikkeling en de toeneming van de kennis op scheikundig en in dustrieel gebied, ook de vervalsehing grootere afmetingen verkrijgt. Terwijl het mogelijk is, dat zelfs hier te lande eene te Rotterdam gevestigde fabriek van kunstmeel voor haar productdat uitsluitend uit fijngemalen gips bestaat, voldoenden afzet vindt, om blijvend ge ëxploiteerd te worden, kan het geen verwondering baren, dat tegen woordig in Noord- Amerika op vrij groote schaal hout tot meel wordt verwerkt. In de te 's Gravenhage verschijnende landbouwcourant van 23 October 1884 vindt men o. a. daaromtrent de volgende mededee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 419