10B5 ling: „In de Adriandocks in den staat New-Yorkwordt in talrijke „molens eene kolossale massa Amerikaansch meel gemaakt uit pep- „pelenhout. De stammen worden in de lengte afgeschaafd, de krullen „gebleekt en dan als meel gemalen; op het oog en het gevoel is dit „kunstproduct niet van weitemeel te onderscheiden. Het wordt ver docht voor technische doeleinden, of „only" tot heusch meel voor „de Indianen en het leger bijgevoegd." Nu is het wel waar, dat de wetenschap tot dusverre nog niet in gebreke is gebleven, om de middelen tot opsporing van plaats heb bende vervalschingen met vrij groote zekerheid aan te geven, maar tevens mag niet over het hoofd worden gezien, dat het toepassen van het meerendeel dezer middelen eene mate van kennis op het gebied der natuurwetenschappen onderstelt, welke onmogelijk gevor derd kan woi'den van hen, welke in den regel met de keuringen van levensmiddelen voor het leger belast moeten worden. Het is der halve zaak, dat deze keuringen, die bovendien, willen zij goed wor den verricht, veel tijd in beslag nemen, zooveel mogelijk beperkt worden. De beoordeeling van de hoedanigheid eener meelsoort levert verder, in vele gevallen, zelfs voor deskundigen, de grootste moei lijkheden op. Om deze redenen, heeft men dan ook in de meeste legers begre pen, dat alleen dan de goede hoedanigheid van het voor militair brood bestemde meel kan worden gewaarborgd, wanneer niet hef meel zelf, doch de daarvoor benoodigde granen worden aangekocht en deze in militaire inrichtingen worden gemalen. Terwijl men nog voor korten tijd meende te kunnen volstaan, met de bereiding van het meel aan de particuliere industrie, en dan onder militaire controle, over te laten, wordt thans, vooral omdat die controle in den regel niet anders dan gebrekkig kan worden toegepast, verre de voorkeur gegeven aan het bezit van militaire graanmolens, die bovendien, ook uit een economisch oogpunt, zeer voordeelig werken. Zoo wordt bijv. reeds sedert eenige jaren al het voor het Belgische leger aangeschafte graan in den militairen stoommolen te Antwerpen gemalen, welke maatregel, zoowel wat de hoedanigheid van het meel betreft als in financieel opzicht, de meest gunstige uitkomsten oplevert Ook in Frankrijk en in Duitschland tracht men, door uitbreiding

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 420