103G van de bestaande, en oprichting van nieuwe militaire graanmolens, meer en meer tot den gewenschten toestand te geraken. Hier te lande wordt de stoommolen van de garnizoens-bakkerij te s' Graven- hacje met voordeel geexploiteerd, niettegenstaande de in gebruik zijn de werktuigen zeer verouderd zijn en de inrichting slechts eene ge ringe capaciteit bezit, waardoor zij dan ook niet meer dan het be- noodigde voor slechts een zestal garnizoenen kan leveren. Ook deze molen wordt binnen korten tijd uitgebreid en verbeterd, terwijl bo vendien het voornemen bestaat eerlang eene dergelijke inrichting te Amsterdam te bouwen, waardoor alsdan in de behoeften van alle garnizoenen zal kunnen worden voorzien. Het komt mij voor, dat het middel tot verbetering van de hoeda nigheid van het brood voor den Indischen soldaat vooralsnog minder gezocht moet worden in de oprichting van garnizoensbakkerijen, dan wel in die van één militairen graanmolen voor het geheele leger. Alleen wanneer Indië de middelen bezit, om het in centrale bak kerijen te bakken brood dagelijks en met weinig kosten naar ver schillende garnizoenen te zenden, zouden de militaire bakkerijen aan het beoogde doel kunnen beantwoorden. Zoolang het die middelen mist, zoude nagenoeg elk garnizoen in het bezit van eene eigen bak kerij moeten zijn. Aangezien deze inrichtingen alsdan evenwel uit sluitend bestemd zouden zijn, tot de bereiding van het brood voor de Europeesche militairen van het garnizoen, moet, ook met het oog op het gering ration dat verstrekt wordt, aan de levensvatbaarheid van de meesten ten sterkste getwijfeld worden. Richt men daarentegen één militairen graanmolen op, dan zouden ten minste de meeste garnizoenen daaruit kunnen worden voorzien en in de te sluiten contracten voor de levering van het brood alsdan voor deze garnizoenen de bepaling kunnen worden opgenomen, dat de aannemers verplicht zijn, het benoodigde meel uit deze inrichting te ontvangen; hiertoe zoude bijv. in de betrokken garnizoens-maga- zijnen eene zekere hoeveelheid in voorraad kunnen worden opgelegd. Hoewel het zeer goed mogelijk is, dat ook aan deze regeling be zwaren verbonden zijn, komt het mij toch voor, dat zij voor toepas sing vatbaar is en dat zij, meer dan thans, de zekerheid geeft voor de goede hoedanigheid van het verstrekt wordende brood, zonder tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 421