1039 en, al is zulks in de meeste gevallen waar, toch gaat het naar onze meening niet aan hem alleen daarvoor te dwingen zich te doen op nemen. Immers, er kunnen voor dien officier belangen bestaan, die voor hem veel hooger tellen dan eene ietwat betere behandeling, en bovendien is het strijdig met zijne individueele vrijheid. Het bovenstaande geldt natuurlijk niet voor alle mogelijke ziektegeval len; er kunnen zich gevallen voordoen, die eene opneming in een hospitaal bepaald noodzakelijk maken, ofschoon in die gevallen ook de patient zich wel niet daartegen zal verzetten. In elk geval ware het te wen- schen, dat aan den officier zelve de beslissing werd overgelaten; alleen in het geval hij lijdende is aan eene besmettelijke ziekte, of hij eene belangrijke operatie moet ondergaan, zoude zijne opneming kunnen bevolen worden. Pen einde den weerzin tegen eene verpleging in een hospitaal te verklaren is het noodig de behandeling aldaar na te gaan. Natuur lijk blijft de zuiver geneeskundige behandeling hier geheel buiten beschouwing; daarover kunnen wij ons geen oordeel aanmatigen. In de eerste plaats de voeding. W^t hier over de voeding zal worden gezegd geldt alleen het eten van de lijders die „portie" krij gen, en natuurlijk niet voor de voeding van hen, die een door den geneesheer bepaald voorgeschreven leefregel volgen. Ontbijt. Brood, eieren, koffie, suiker, melk en last not least 1£, zegge anderhalf decagram boter. Heeft de samensteller van tarief N° 40 wel eens gedurende eenigen tijd de proef genomen te ontbijten met de bovendien gewoonlijk op erg zuinige wijze afgewogen 11 /2 lood boter, en twee eieren, die nooit versch, dikwijls bedorven en zeldzaam te gebruiken zijn? Ja, men kan de eieren verwisselen, maar wij hebben het gezien dat tot drie of viermalen verwisselde eieren nog steeds onbruikbaar waren. In elk geval is lood bo ter voor 12 lood brood bepaald te weinig; wil men dan ook dat brood met boter eten, dan is men verplicht zich buiten het hospitaal op eigen kosten van meer boter te voorzien, iets dat echter (art. 264 van het Yoorl. Regl. op den Inw. dienst bij de Militaire Ziekenin- richtingen) ook ten strengste verboden is. Middag eten. Soep, biefstuk, aardappelen, groenten, rijst met ker rie Wij noteerden in een hospitaal gedurende acht dagen de eiken

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 424