1041 dag aan verpleegkosten betalen. Op bovengenoemde manier zoude ook nog voor de gehuwde offi cieren een andere, en wel eene financieele quaeatie zijn opgelost. Yoor een gehuwd officier, en meer bepaaldelijk voor een gehuwd luitenant, is een verblijf in het hospitaal van eenigen duur bepaald ruineus; terwijl hij toch voor zijn persoon gemiddeld per maand f 60.aan verpleegkosten betaalt, blijven de uitgaven voor zijn gezin precies dezelfde, en een verlies van f 60.per maand is voor de toch reeds karig bezoldigde luitenants niet te dragen. Veel bezwaar bestaat er o. i. tegen een zoodanige regeling niet. In kleine garnizoenen zoude zij misschien moeielijkheden opleveren, doch daar behoort het ook tot de uitzonderingen dat een officier in het hospitaal wordt opgenomen, en bovendien zoude daarvoor de be paling kunnen gemaakt worden, dat, met toestemming van den be- handelenden geneesheer, aan de lijders lste afdeeling de vivres in natura konden worden verstrekt. Behalve deze quaestie zijn er nog andere redenen, die het verblijf in een hospitaal niet doen waardeeren, en daaronder be lmoren eenige der bepalingen, vervat in hoofdstuk XIV van het Voorl. Regl. op de Mil. Ziekeninrichtingen. Art. 265 zegt in de 10de, llde en 12de alinea: „des morgens van „zes tot zeven uur en des namiddags van half zes tot half zeven „uur is het aan de lijders vergund binnen de ziekeninrichting of in „den tuin te wandelen. Gedurende het overige van den dag moeten „zij zich op hunne zalen of onder de bijbehoorende corridors be binden. Het is aan iederen lijder, van welken rang of staat hij „zij. verboden, zich zonder speciale vergunning van den dirigeeren- „den of eerstaanwezenden officier van gezondheid buiten de euceinte „der ziekeninrichting te begeven olgens deze bepaling is dus de officier lijder gedwongen om zijne wandeling te maken te midden der soldaten en onderofficieren lijders, zoo hij ten minste eenige be weging wil nemen. Wel is waar wordt somtijds aan de lijders lste afdeeling toegestaan op bedoelde uren eene wandeling buiten de en ceinte te maken, maar meestal is zulks niet het geval. Dat de officier lijder van de reglementaire vergunning tot wandelen geen druk gebruik maakt, is niet te verwonderen, en de beweging,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 426