BÖEKBEOORDEELING. In handig formaat geeft de oud-chef van den topographischen dienst, de heer Havenga, hier in een negental kaarten een zeer bruikbaren atlas van onze Oost-Indische bezittingen, die in Nederland door be voegde beoordeelaars, zooals de heeren prof. Veth en De Hollander, met lof werd besproken. De kaarten maken, zoo door hunne uitvoering als door den inhoud, een goeden indruk. Zij zijn met het oog op het formaat zoo volle dig mogelijk, zonder door overmaat van namen onduidelijk te wor den. Met de nieuwste gegevens op aardrijkskundig gebied is blijkbaar zooveel mogelijk getracht rekening te houden. Enkele aanmerkingen zijn natuurlijk, zooals altijd, wel te maken. Zoo misten wij b. v. op het kaartje van Borneo de aanduiding van het grondgebied van Sabah (British North Borneo Company) en op de kaart van Java, onder de in aanleg zijnde spoorweglijnen, de lijn Batavia-Bekasi, terwijl op de kaart van de Molukken de Banda-eilan- den niet zeer juist zijn geteekendzoo is ook de toevoeging van het woord poeloe vóór het bezuiden Java gelegen Noesa (eiland) Kem- bangan en Noesa Baroeng overbodig. Omtrent het gebied van Sabah moet echter terstond worden opge merkt, dat dit op de overzichtskaart wèl is aangegevenvermoedelijk zal dus de kaart van Borneo reeds afgedrukt geweest zijn, vóórdat deze aanwinst der North Borneo Company bekend werd. De bovengenoemde geringe gebreken doen evenwel aan de waarde van het geheel geene afbreuk en kan de atlas voor schoolgebruik in 't algemeen, en voor de militaire inrichtingen vau onderwijs in 't bijzonder, gerust worden aanbevolen. De zeer lage prijs f 3,25 contant) stelt den aankoop binnen ieders bereik. Atlas van Nederlandsch Oost-Indië, sa mengesteld door ~\Y. J. Havenga, voormalig Chef over den Topographischen dienst in Nederlandscli-Indië. Batavia, G. Kolff Co. 1885.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 439