1061 2. De invloed van de kleeding op de gezondheid van den soldaat. 3. Het leven van Frederik den Groote. Engelsche taal. Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen: 1. Eene militaire begrafenis. 2. De beteekenis van de Militaire Willemsorde. 3. De beteekenis van het Yaandel. (1 uur) Geodesie. Vragen op het mondeling examen over de instrumenten gedaan. 1. Wat zijn baken? Hoeveel soorten van baken kent gij; beschrijf in het kort hare inrichting en het gebruik, dat men er van maakt. 2. Beschrijf de inrichting en het gebruik van den pantometer of équerre cijlindrique (verbeterd astrolabium). 3. Waartoe dient het planchet; hoe wordt het opgesteld en gebruikt; welke andere instrumenten zijn bij het gebruik van het planchet onmisbaar? 4. Hoe wordt de theodoliet van Breithaupt, na geregeld en beproefd te zijn, opgesteld en gebruikt? 5. Op welke natuurkundige eigenschap berust de inrichting der bous- sole? Waartoe dienen boussoles? Aan welke vereischten moet eene goede boussole voldoen 6. Beschrijf de inrichting van den sextant. Hoe wordt dit instrument gebruikt, zoowel voor het meten van horizontale als van verticale hoeken 7. Waarom moeten alle horizontale hoeken, met spiegelinstrumenten gemeten, tot den horizon worden herleid; waarom geschiedt zulks bij andere hoekmeet-instrumenten niet? 8. Hoe wordt het waterpas-instrument van Becker geregeld en gebruikt? Vragen op het mondeling examen bij het lezen van kaarten gedaan: 1. Wat zijn teekenschalen? Waarvan is de schaal eener kaart afhan kelijk? Construeer eene schaal voor kaarten op 1 20.000. 2. Wat zijn tranches en wat arceeringen? Hoe worden tranches gelegd op eene kaart, en hoe arceeringen aangegeven Aan welke van deze beide wijzen van voorstelling van bergterrein geeft gij de voorkeur en waarom 3. Hoe worden de hellingen van het terrein uit de tranches der kaart, waarop dit terrein is voorgesteld, afgeleid Hoe gaat men hiertoe, door middel van eene hellingsschaal, te werk 4. Wat noemt men verval en wat verhang van een strooraend water. Hoeveel verval heeft de u aangewezen rivier tusschen de twee punten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 446