1071 eigenschappen slechts in zeer geringe mate bezitten en nota bene ƒ5.58 Nederl. Courant kosten, zoodat de man voor hetzelfde geld in het jaar drie wollen jassen zou kunnen hebben instede van twee van sergeiets dat bepaald overdaad zou zijn daar de wol veel steviger islanger duurt en zich uitwasschen laatwat bij serge slechts ten koste van de lang niet duurzame stof kan geschieden. Is die ongemotiveerde voorkeur aan de onbekende serge, boven de voldaan hebbende wol of blauw baai, bij de jassen al erg genoeg, nog meer afkeuring verdient het vervangen der in alle opzichten voor het klimaat geschikte blauw katoenen pantalon, die slechts f 1.70 kostte, door de serge broek die f 5.01, zegge vijf gulden en een cent, d. i. dus driemaal zooveelkost. Wat kan er in Gods wijde wereld wel gemakkelijkers en beters ge vonden worden voor den Indischen infanterist, die zoo vaak, ja soms maanden achtereen, tot aan de lenden beslijkt naar het kwartier terug keert dan een broekdie hij maar heeft uit te wasschen en te droogen, om weder klaar te kunnen zijn. Dat die broeken niet kleurlioudend waren en de soldaat soms als een molenaar langs de straat liepis een gebrek dat gemakkelijk genoeg ware te verhelpenmen behoeft daartoe waarlijk geen ondoelmatige en driemaal zoo dure serge broek in te voeren. Dat middel is veel erger dan de kwaal. Wanneer we bedenken dat we dat koopje weder aan het slechte ver wen der oude pantalons te danken hebbenzou men wel eens voor een minuut of vijf Czar Peter de Groote willen zijn en dan de brave leger leveranciers bij zich willen hebben boomen staan er immers genoeg in de Oost, Het is echter waardat de zucht om het altijd nog een halve cent goedkooper te hebben maaktdat een eerlijk leverancier er vaak geen zij bij zou spinnenhoe dikwijls wordt toch ook zelfs hier in Indië niet een wenk ontvangenom het den leverancier toch vooral niet te lastig te maken, want anders krijgen wij het in den vervolge zoo goedkoop niet; ja, dat heet dan, het is in 's lands belang,maar de soldaat dan Om echter op ons chapitre terug te komen, wij beweerden en houden dit vol, dat de blauw katoenen pantalon, zoodra zij niet meer afgaf en nog niet melkblauw zag, vele goede eigenschappen bezat en een lek kere, luchtige dracht was, getuige daarvan, dat de officier te velde zoo gauw mogelijk zulk een kleedingstuk aanschoot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 456