1072 De serge pantalon kan alleen met kleerklopper en kleerborstel in orde gehouden worden, een soesah die de soldaat in den laatsten tijd hier niet meer kende en daarbijwat is zulk een pantalon verleidelijk voor de Indische doeries en struiken, die op het gladde katoen veelal geen houvast vonden; het nadeel van de hooge prijs van deze dracht, die den lande juist op het driedubbele komt te staan, nog daar buiten gelaten. Eigenaardig is het ook, dat men maar niet aan de zeildoeksche schoe nen wil en aan de lederen schoenen blijft hangen, die te velde uiterst lastig te onderhouden zijn en daarbij veel meer kosten dan zeildoeksche. Naar men verneemt wordt nu eindelijk de helmhoed ingevoerd, maar de prijs van f 5.is waarlijk om te schrikken; wat een uitgave voor den lande! Staat de hedendaagsche industrie dan niet op zulk een trap van ont wikkeling, dat het mogelijk is om uit een of ander goedkooper stof een waterdichten helmhoed in bevallig-martialen vorm te persen en dien met licht beslag, een vederbosch, ventiel, stormband enz. te voorzien? Hoe gemakkelijk zoude het ook zijn, daarbij een dun licht mutsje te bezitten van netten vorm, dat de soldaat zoo noodig in zijn zak kan steken. De groote op bovenstaande wijze te behalen besparing zou men dan kunnen gebruiken le. Om den troep wat meer sokken te gevenwant niemand is in staat om met twee paar sokken in een jaar rond te komenals men ze namelijk draagt (1), want in de kist liggende verslijten ze niet. 2e. Om den man er nog een onderbroek bij te geven. Hij krijgt wel 3 hemdenmaar slechts twee onderbroekenbij exceptie mag dit onder goed werkelijk uitstekend genoemd worden. 3°. Hem, het zij een betere eetketel (kwaliteit) te geven, hetzij het gebruik van 2 jaar op 1 te reduceeren; ieder die wel eens de vieze, be- roeste eetketeltjes gezien heeft, waaruit de soldaat moet eten, zal dit met ons eens zijn (2). (1) De soldaten in tVillem I bij wio op het kousen dragen nog al gelet wordt' weten daar een „akal" op, ze dragen nl. slechts de pijpen; de inspecteerende officier laat meestal slechts de pijpen der broek optrekken, ende man draagt kousen. (2) De slechte toestand dezer eetketeltjes ligt, dunkt ons, voor een groot deel aan den soldaat zelf, die uit gemakzucht het schoonmaken der keteltjes, instede van er zelf voor te zorgen, aan de keukenkoelies overlaat, welke dien arbeid op de meest ruwe wijze verrichten. Bed,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 457