1073 ie. De kapotjas van zulk een stof en zulk een model te nemendat zijdaar hier in Indië niet met de kapot gemarcheerd wordtvoldoet aan hare bestemming„bescherming tegen den regen en deken te velde." 5e. Het verstrekken van eenige handdoeken en twee stel slaapbroeken en kabaja's jaarlijks. Thans heeft de soldaat, om zich in négligé te ver- toonen, niets dan zijn hemd en onderbroek. Bene kazerne is nu wel geen jonge dames kostschool, maar door een dergelijk tenue wordt toch het decorum soms wel wat erg geschokt. 6e. Het verstrekken van losse klamboes op die plaatsen, waar de soldaat door de muskieten des nachts letterlijk wordt opgegeten. De toepassing van deze denkbeelden zoudunkt mijniet slechts een doelmatige verbetering, maar ook in den vervolge een groote bezuini ging zijn. Een Troupier. Een Duitsch militair oordeel over het A ede rlandsch-Indische leger. Tegenover de deels onzinnige, deels lasterlijke verhalen, die in het buitenland, voornamelijk in Duitschland, omtrent het Indisch leger van tijd tot tijd in de dagbladen de ronde doen, valt wel eens een enkel bericht te constateeren van beter ingelichte en onbevooroordeelde zijde. Zoo vinden wij, in een hoofdartikel van de Allgemeine Militar Zeitung No. 45 van dit jaar, eene beschrijving van het Ned. Ind. leger die, hoewel in sommige onderdeelen op verouderde inlichtingen berustend, over 't algemeen vrij juist is en waaruit wij de volgende, van welwillend heid getuigende regels overnemen Het koloniale leger wordt, zooals bekend is, door werving verkregen. Het hoofddepot is Harderwijk, waar zich de verloren zonen uit alle landen der wereld verzamelen, om het handgeld te ontvangen, daarna gekleed te worden, en met de eerste scheepsgelegenheid naar hunne bestemming te vertrekken. Het is een bont mengelmoes van volken en talen, dat zich hier voordoet: Polen, Hongarije, Italië en Spanje zijn even goed verte genwoordigd als Duitschland, Frankrijk en Zwitserland. De voormalige officier, die den dienst van zijn vaderland moest vaarwel zeggen, draagt nu dezelfde uniform als de met de varkens opgegroeide Ier. Voor een 15 tal jaren vermeldden zelfs de dagbladen, dat twee voormalige kapiteins, een Pruis en een Oostenrijker, die in den slag van Königgriitz tegenover

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 458