1074 elkander hadden gestaan, in Harderwijk tegelijk in het soldatenpak waren gestoken. Het leven, dat de aangeworvene te gemoet gaat, is niet benijdenswaar dig; de discipline is streng en de dienst, onder de verzengende stralen der tropische zon, zwaar en wie de schilderingen leest van de voor Eu ropeanen bijna ondenkbare ontberingen en vermoeienissen, die de in Atjeh liggende troepen te verduren hebben, kan zich ongeveer een denkbeeld vormen van de uiterste grenzen van krachtsontwikkeling en weerstands vermogen der menschelijke natuur. Maar de behandeling is menschelijk en rechtvaardig, en voor iedereen, ook voor den buitenlander, staat de weg tot een hoogeren rang open. "Wie een tijdlang onberispelijk heeft gediend en zoo verstandig is geweest zijn vrijen tijd aan de studie te besteden, dien verhindert niets zich voor het officiers-examen aan te mel den, en, wanneer hij daaraan voldaan heeft, wordt hij ook, na vooraf gegane naturalisatie, tot officier benoemd. Op deze wijze dienen een aantal Duitschers in Indiëde vroegere leger bevelhebber, de luitenant-generaal Schierbrand, die thans in Dresden eene welverdiende rust geniet, is als gewoon soldaat naar Indië gegaan. Het moet echter erkend worden, dat er eene meer dan gewone wilskracht toe behoort, om tegenover het in den aanvang ontzenuwend werkende klimaat den noodigen graad van geestelijke en lichamelijke spankracht te behouden. De overal door het land verspreide gepensionneerde Indische officieren vormen eene eigenaardige klasse der bevolking, dewijl zij aan de eene zijde Europeesch opgevoed en gevormd, zich aan de andere zijde eene reeks Indische gewoonten en levensopvattingen hebben eigen gemaakt, die zij in hun vaderland mede terugbrengen. Maar het zijn zonder uit zondering achtbare, beschaafde mannen, die met voorliefde nog in de meest verschillende betrekkingen worden gebezigd en te recht, daar iemand, die zulk eene school heeft doorloopen, welke alle karakter eigen schappen van den man staalt en ontwikkelt, zich gemakkelijk in eiken toestand te huis vindt. De stuurbare Torpedo van Brennan. Het Engelsche gouvernement heeft, volgen de Army and Navy Gazette voor 2,500,000 francs aangekocht het uitsluitend recht tot den aanmaak

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 459