658 Afgescheiden hiervan, zijn vrij veel zeeofficieren het er mede eens, dat het heter zoude wezen er eene koloniale marine op na te houden, evenals er nu een koloniaal leger aanwezig is. Men zie niet voorbij, hoeveel duizende guldens 's jaarlijks ook de zeeofficieren behoeven om naar Indië heen en weer te reizen en hoe de schatkist er bij gebaat zoude zijn, als ook zij bij voorbeeld eens een 12- tal jaren in de koloniën verbleven, alvorens te repatrieeren. De zooveel mindere getalsterkte van het in Oost-Iudië dienend deel der marine-officieren maakt bovendien, dat de kostbaarheid vau hunne 8- jaarlijksche detacheering niet zoo zeer uitkomt als zulks het geval zou wezen, zoodra men eene periodieke aflossing van de In dische officieren der landmacht zoude willen bewerkstelligen. Hebben wij in de voorgaande regelen de nadeelen eener fusie der beide legers uiteengezet, de billijkheid gebiedt te erkennen, dat ontegenzeggelijk ook deze medaille eene lichtzijde heefr. Op het oogenblik is het voorzeker niet tusschen beide legers ge steld, gelijk het behoort. Een soldaat van het Nederlandsche leger, die een officier van het Indische leger zoude slaan, is niet eens voor den krijgsraad strafbaar wegens insubordinatie en omgekeerd. Een officier van het Nederlandsche leger, die tijdelijk bij het In dische leger dienst doet, kan alleen in Nederland voor eene vierschaar verschijnen, zoodra hij in de termen valt voor een Raad van Onder zoek te komeneen officier van het Indische leger echter, die met verlof in Nederland aanwezig is en dus hoegenaamd geen militairen dienst bij het Nederlandsche leger doet, mag wèl door officieren van dat leger gevonnisd worden, in weerwil dat er wel 200 officieren van het eigen leger in Nederland vertoeven. De Nederlandsche officier moet dus, ten einde gehoord te worden, naar zijn eigen leger opgezonden worden; de officier van het Indische leger niet. Een officier van het Nederlandsche leger, die wegens aanhoudend wangedrag het leger moet verlaten, kan in het genot gesteld worden van eenen jaarljjkschen onderstand; een officier van het Indische leger

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 45