1075 van een nieuwe, door een Australiër uitgevonden torpedo, welke geheel afwijkt van alle thans bekende stelsels. Deze torpedo heeft geen eigen beweging, maar ontvangt hare beweeg kracht van eene machine, die aan den wal of aan boord van een schip is geplaatst, en waarmede zij in gemeenschap blijft. Zij beweegt zich met groote snelheid, kan bestuurd worden en zelfs zoo noodig tot stilstand worden gebracht, en doorloopt een afstand die, bij een onlangs geno men proef, bijna 2 kilometers bedroeg. Zij draagt den naam van „lo comotief-torpedo van Br en nan" naar den uitvinder, die zever- vaardigt in eene werkplaats te Chatham, welke voor alle oningewijden gesloten wordt gehouden. Bij de verschillende proeven, die plaats hebben gehad te Garrison Point Fort, nabij Sheerness, zegt do Admiralty and Horse Guards Gazettezag men iets als een gedeelte van een klein vaartuig zich, langs een spoor, op een wagentje naar den oever begeven, in zee duiken en met groote snelheid verdwijnen. Twee van elkander onafhankelijke draden brengen verschillende voort stuwers in beweging en worden zeer snel afgewonden door eene machine, die zich in het fort bevindt. De bestuurder bevindt zich binnen het fort en leidt de beweging der torpedo door middel van een rad of een hef boom. Hij kan haar in hare vaart stuiten en haar op nieuw doen vooruitgaan. Des nachts worden lichtstralen, door eene scheikundige werking voortge bracht, tegen een scherm geworpen, welk scherm de stralen van voren maskeert en hen alleen van de achterzijde voor den bestuurder zichtbaar maakt. Over dag kan de torpedo, die slechts voor een zeer klein gedeelte boven de oppervlakte van het water uitsteekt, eerst door den vijand bemerkt worden, wanneer het te laat is om haar te ontkomen, te meer daar het laatste gedeelte der baan het snelst wordt afgelegd. Men heeft de Brennan- torpedo, gedurende een baan van bijna 2 kilometers, zich zien rondbe- wegen te midden van vaartuigen, die zij wist te vermijden, om eindelijk dat schip te treffen, waarvoor zij was bestemd. De draden worden dan door de vaste machine ingehaald, om later op nieuw te dienen. Het mechanisme van de torpedo schijnt van groote eenvoudigheid te zijn, vergeleken met het ingewikkelde horlogemakerswerk van de White- head-torpedo, en zij zal veel goedkooper zijn dan de laatste. [VAvenir de la Marine et des Colonies

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 460