659 wordt in zoodanig geval eenvoudig op straat gezet, zonder meer. Een subaltern officier van het Nederlandsche leger, die 6 jaren in het Indische leger gediend heeft, erlangt ter wille juist van dien In- dischen diensttijd een pensioen, dat hoog er is dan zijn collega van het Indische leger, die driemaal zoo lang in Indië gediend heeft. Een officier van het Nederlandsche leger, die wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken wordt gepensionneerd, bekomt het volle pensioen; de officier van het Indische leger slechts een gedeelte naar reden zijner dienstjaren. Een officier van het Nederlandsche leger daarentegen, die zijn been bij ongeluk in huis breekt en als een gevolg daarvan strompelend in het ambteloos leven overgaat, krijgt voor dat hinken, strompelen of op krukken loopen geene pensioensverhoogingde officier van het Indische leger echter wél, een kwart voor elk der ledematen, waarvan het noodzakelijk gebruik te wenschen overlaat. Terwijl het criterium der toekenning eener zoodanige pensioensver hooging, bij den officier van het Nederlandsche leger beheerscht wordt door het toeval, of het lichaamsgebrek al dan niet in en door den militairen dienst ontstaan is, komt het er voor den officier van het Indische leger slechts op aan, dat geen moedwil of ongeregeld gedrag daarvan de oorzaak zij. Een officier van het Nederlandsche leger, wiens pensioensverhooging nimmer grooter kan zijn dan -J, al miste hij hij wijze van spreken alle oog en, handen en voetenontvangt voor het gemis van één dei- beide oogen niets; de officier van het Indische leger daarentegen verhooging. Een officier van het Nederlandsche leger, die tot lid der Staten- Generaal verkozen wordt, behoudt zijnen effectieven militairen rang, ja zelfs zijne aanspraken op bevordering naar de wet der anciënniteit de officier van het Indische leger geen van beiden. In staatsrechterlijken zin is omtrent de onderlinge verhouding dei- beide legers niets beslisten eene Commissie, die omstreeks 7 jaar geleden te 's Hage bijeengeroepen en geconstitueerd werd, om die staatsrechterlijke verhouding te bestudeeren, te bespreken en op papier bij wijze van ontwerpwet te begrenzen, is korten tijd daarna ontbon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 46