1086 Zoodra dit gebeurd was, ontving Le Cocq last om de versterking te nemen. Nadat de marine er eenige granaten in geworpen had, rukt hij op de benteng aan. Op 40 pas genaderd zijnde, ont vangt hij een hevig geweer- en lillavuuronder een driewerf hoerah wordt de stormpas aangenomen en een oogenblik later is de verster king in onze handen, ten koste van een gesneuvelde [Inlandsch fuselier] en twee gewonden [een Europeesch sergeant en een Inlandsch fuselier]. Twee stukjes geschut en een vaatje buskruit werden buitgemaakt; het geschut werd vernageld, het buskruit vernietigd. Onderwijl had de compagnie Götz eene meer zuidwaartsche stelling genomen in een vrij diepe, droge waterleiding, ten einde den rech tervleugel te dekken tegen Beloek, Baijoe en Blang Pria, alwaar zich hoe langer hoe meer volk verzamelde, zonder dat echter van die zijde op den troep werd gevuurd. Na de geheele colonne alhier 20 minuten te hebben laten rusten, in welken tijd de munitie werd aangevuld, besloot de colonne-commandant de Gedei van Gedong te nemen. Deze was van uit de stelling, waarin men lag, zichtbaar in zuidoostelijke richting, aan de overzijde der sawah men zag daar eene reeks gebouwen binnen een hoogen, stevigen pagger. De aanval zou geschieden door de compagnieën Götz en Le Cocq; de eerste op den rechter-, de tweede op den linkervleugel, beide in compagnies-colonne. Aan elke colonne werden 10 sapeurs toegevoegd. De marine-landingsdivisie met de mortierenmarcheerde tusschen deze twee colonnesals reserve volgde de compagnie Keulemans, en daarachter de ambulance onder hare dekking van 25 bajonetten. De Gedei op 300 passen genaderd zijnde, stelde men zich zoo gedekt mogelijk op, ten einde de artillerie gelegenheid te geven, eenige granaten in de Gedei te werpen. Doordien de luitenant ter zee le klasse De Chateleux zich persoonlijk met de bediening van de mor tieren bemoeide, gelukte het eenige granaten met juistheid in de Gedei te werpen, waarna de beide stormcolonnes voorwaarts rukten. De marine-landingsdivisie nam stelling tegenover Blang Pria, waar uit men een hevig vuur ontving. Na eenige granaten en salvo's in die kampong geworpen te hebben, zag men drommen volk haar verlaten en zich westwaarts naar Baijoe

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 471