resident, andermaal tegen Gedong op te rukken en het verder te tuchtigen. Om 5 uur v. m. stonden de troepen gereed, in 4ezelfde formatie als de vorige maal, doch de artillerie versterkt met den 7 Cm die door dwangarbeiders zou getrokken worden. De 2e luitenant der infanterie L. Lange en de adjudant-onder officier dd. officier Pluijm moesten wegens ziekte achterblijven. Na uit kampong Taloe te zijn gedeboucheerd, marcheerde de colonne in westelijke richting tot nabij Oedjong Pakoea en zwenkte toen een weinig zuidwaarts, ten einde buiten het vuur uit Olir Blang te blijven; zij zou al haar krachten noodig hebben voor het nemen van Blang Pria en Gedong. Nauwelijks was de colonne dan ook op de westelijk van Olir Blang gelegene sawah gekomen, of de vijand opende zijn vuurwel deed het op die kampong gerichte granaatvuur den vijand een oogenblik zwijgen, doch nauwelijks had de colonne zich opnieuw in beweging gesteld, of het vuur werd hervat. Ten einde dit vuur tot zwijgen te brengen en om den evenwijdig langs Olir Blang loopenden dijk te observeeren, werd luitenant Le Cocq gelast met zijne compagnie op de linkerflank der colonne te marcheeren. De door hem gegevene salvo's beantwoordden aan het doel; het vuur uit Olir Blang hield op. Hoe meer de colonne Blang Pria naderde, des te heviger werd het vuur uit de kampong; nu en dan werd het door de artillerie met goed gevolg beantwoord. Tusschen Olir Blang en Blang Pria had de vijand, begrijpende dat het niet bij bedreigingen zou blijven om Gedong gestreng te tuchti gen en hij dus alles in 't werk moest stellen om zijne stelling zoo sterk mogelijk te maken, eene benteng opgeworpen, die, zoo zij ver dedigd was geworden, ons veel nadeel had kunnen berokkenen. De vijand verliet haar echter bij onze nadering. Een stuk geschut, dat men daar aantrof, werd vernageld. Ten westen van deze versterking werd stelling genomen door de divisie Keulemans en de landings divisie met de artillerie, waardoor deze troepen beter gedekt waren tegen het vuur, dat uit de Gedei van Gedong kwam. De ambulance met hare dekking stelde zich op in den greppel, die 10Ö0

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 475