661 Regel is het bij militairen van het Nederlandsche leger, die bij het Indische leger zoogenaamd overteekenendat zij aanvankelijk niet den minsten lust in den Indischen dienst hebben en dat zij het werd reeds hiervoren gezegd derhalve ook geen gemengd verband willen aangaan, om b. v. 4 jaar in Nederland en daarna 4 jaar in Tndië te dienen. (1) Staande hun Nederlandsch dienstverband, doet zich evenwel een „incident" voor, Jan b. v. wordt als sergeant wegens berispelijk gedrag of „hardleers zijn" van den cursus verwijderd, Piet acht zich niet spoedig genoeg van korporaal tot sergeant be vorderd en Klaas is in een hopeloos liefdesgeval belend geraakt enweg naar Har derwijk gaan alle drie, die 6 maanden te voren van geene dienstneming bij het Indische leger wilden hooren. Zoo is de werkelijkheid. Yoor zulke personen (2) nu zoude naar onze meening eene de tacheering moeten openstaan, die - - al duurt zij ook zes jaren daarom nog niet met een gewoon Indisch verband van zes jaar mag worden gelijkgesteld. Wanneer toch diezelfde Jan in Indië sergeant-majoor mocht worden, kan hij dien graad bij het Indische leger blijven bekleeden zoolang hij maar zelf wil, maar de mogelijkheid, om na eindiging van zijn zesjarig verband, als sergeant-majoor, weder bij het Nederlandsche leger in te vallen, bestaat niet. Om daartoe te geraken, moet hij zich in Indischen dienst laten pasporteeren, zich in Nederland op nieuw aanmelden ter geneeskun dige keuring, waarbij allicht wat leverbloedsophooping, een aderspat je of kaalhoofdigheid als motief van afkeuring te voorschijn komt, om ten slotte na heel wat klippen voorbij gevaren te hebben, weer van meet af aan zijne Indische chevrons te verwerven. (1) De kapitein De Wijs stelt dan ook voor, practischer dan de heer Van Assen, om bij het aangaan van een gemengd verband, de voorwaarde te stellen, dat de eerste jaren in kolonialen dienst -worden gesleten, b. v. van de 8 jaren dienst, de eerste 4 in Indië, de overige 4 in Nederland. (2) Men houde in het oog, dat minderjarig kader van het Nederlandsche leger eerst zijne ouders dient te vermurwenom bij het Indische leger te mogen gaan dienen, en dat ook die ouders spoediger voor eene detacheering zouden te winnen zijn, be wust, dat hun zoon niet voor immer Yan hen weggaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 48