1116 bovendien zijne sectie- of groepscommandanten als tusschenpersonen ter zijner beschikking heeft. Erkent men op deze wijze iederen gegraduëerde in zijnen rang, dan zullen de gegraduëerden zeiven spoedig bruikbaarder worden, dan zij nu gemeenlijk zijn. Ieder mensch, zoo zegt ons namelijk de Russische generaal Dra- gomirov, heeft een zekere neiging naar automatisme ennaar slavernijzoo ook teekent zich de zucht naar slavernij bij militairen, zoodat er bij voorbeeld een redelijke hoeveelheid onderofficieren en officieren in ieder leger is, die aan een hoogeren chef volstrekt niet zullen misduiden, dat deze zich met hun zaken bemoeit. De pil behoeft niet eens zoo sterk verguld te worden door de wijze, waarop de te ver gedreven inmenging plaats heeft. „La tutelle, pourvu qu'on lui permette de la décorer d' un nom men- „teur, qui ménage sou orgueil, lui es4 infiniment douce. Een kapitein b. v. bemoeit zich rechtstreeks met de wijze van num meren van het goed eener sectie of verricht voor een deel fouriers- dienst, door maar eens zelf met een paar schroevendraaiers in het kampement bij den geweermaker over te steken. Een bataljonscommandant nu, die zulke handelingen streng zou moeten afkeuren, is in staat om tot de gevolgtrekking te komen en tot geene anderedat diezelfde kapitein een buitengewoon actief of ficier is, die gaarne „de boel" in orde heeft, terwijl de in de numme ring betrokken pelotons- en sectiecommandant en de man van de schroevendraaiers, de fourier, er niet aan zullen denken, om zich over die te ver gedreven activiteit ontstemd te gevoelen. Dat hun een deel van het werk en dus ook van de verantwoor delijkheid wordt afgenomen, deert hun niet, maar is hun zelfs zeer aangenaam. Tot recht verstand zij aangeteekend, dat wij hier niet over het Indisch leger, maar in algemeenen zin over de verschillende armeeën spreken. Dezelfde Russische generaal Dragomirov duidt nader aan, wat hij onder automatisme begrijpt. Vooropstellende, dat hij zelf een gezworen vijand van het zooge naamd drilsysteem is, te meer daar hij in zijn eigen leger daarvan

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 501