1118 ren, maar het zou onzinnig zijn te eischen, dat, in één en hetzelfde gelid, de pompons en de neustoppen mede gealigneerd zijn. (1) Over het algemeen hecht men te veel aan den buitenkant der militaire dingen en te weinig aan hetgeen de binnenkant te aanschouwen heeft. Dit gaat niet alleen door bij inspectiën en andere diensten in het garnizoen, inaar ook bij exercitiën en manoeuvres. Een man poetst de zool van zijn schoenen aan den buitenkant, maar hij denkt er niet aan, hoe de binnenzool er uitziet of hoe hoog- noodig hij andere sokken aan de voeten zou dienen te dragen. Bij manoeuvres ziet men in den regel eene linker-, eene midden- en eene rechtercolonne, en van die drie colonnes is er altijd een, die een omtrekkende beweging maakt en den vijand verdrijft. Zoo'n manoeuvre doet zich nu eenmaal niet anders, evenmin als een korporaal met 3 soldaten in een anderen vorm zou kunnen mar- cheeren als 1 links, 1 rechts en 1 voor den korporaal uit. Wat er in den boezem van deze 3 colonnes geschiedt, komt er minder op aan, mits ze maar in den modelvorm aanmar citeer en en een van de drie ga omtrekken. Hoe de colonnecommandanten hunne orders hebben geformuleerd, hoe die orders aan hun adres zijn gekomen, of de belanghebbenden daarmee voor zooveel noodig zijn bekend gemaakt, of men de noo- dige voorzorgen nam, om verliezen tegen te gaan, of de groeps commandanten het vuur voor hunne manschappen commandeerden, of inen een goed aanvals.punt koos, of men bevelen en aanwijzingen gaf aan de artillerie en of deze haar vuur naar de afstanden regel de, of de bevelhebbers en ondercommandanten hun opvolger heb ben aangewezen, voor het geval zij buiten gevecht mochteu geraken, of men op de flank op zijne hoede was daarnaar wordt weinig of niet gezien. (1) Het moet nog niet lang geleden zijn, dat in Pruisen de eene kolonel aan den anderen wilde laten zien, hoe zijn regiment onbeweeglijk onder de wapens stond en dat, op den vleugel van het regiment gekomen, de gast aan den regimentschef beduidde, dat er tooh eene schier onmerkbare golving in de bajonetspitsen viel waar te nemen, vanwege de ademhaling der soldaten. De andere kolonel merkte daarop aan, dat ook hij zeer wel wist, dat zulks door de ademhaling kwam, maar dat. al zijne pogingen, om iets daartegen te doen, hadden schipbreuk geleden. Zulk een automatistisohe eisch doet denken aan krankzinnigheid!

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 503