1124 Doen bij de voormiddagoefening kader en soldaten hun uiterste best, dan gelast de compagniescommandant b. v. voor dienzelfden namiddag geene tweede oefening meer; een zeer voorname prikkel voor den soldaat, om ten genoege van zijne officieren zijn uiterste krachten in te spannen. Willen een paar kapiteins van het bataljon zich in het tirailleeren of den velddienst oefenen, met 2 partijen tegenover elkander, dan verstaan zij zich onderling, om op een gegeven uur naar een ge geven terrein te marcheeren. Wil een compagniescommandant eene langdurige oefening houden in den velddienst, om zijn tijd, gedurende welken hij uitrukt, niet voor de helft of 2/3 deel te doen verloren gaan, uitsluitend voor den marsch heen en weer naar het oefeningsterreinof wil men eene manoeuvre met losse patronen uitvoeren, die gemeenlijk wat langer aanhoudt en wat verder van het kampement plaats vindt, dan wordt in verband daarmede (als de troep zich goed gedragen heeft) voor den volgenden morgen eene meer gemakkelijke oefening bevolen. De bataljonscommandant heeft dus met het oog op al deze zelf standige compagniesoefeningen alleen te bepalen, op welke uren van den dag, in verband met de appels en het eten, de compagnie niet ter beschikking van den kapitein kan zijn, terwijl dezelfde chef zich natuurlijk enkele dagen 's maands kan voorbehouden voor het doen van bataljonsoefeningen, die wel voor een groot deel, maar daarom nog niet geheel kunnen worden gemist. Het vorenbeschreven stelsel van oefening der infanterie is een loot van Duitschen stam. Daar, in het Duitsche leger, heeft men reeds zoovele jaren lang volledige zelfstandigheid aan den compagnies commandant verleend, dat men aan de weldadige werking van dien maatregel niet in het minst meer behoeft te twijfelen. Die hiervan meer wil weten, raadplege het verslag, nu 4 jaren geleden, over het Duitsche leger uitgebracht door den Russischen stafkolonel baron Kaulbarseen werk, dat om zijne volledigheid en nauwkeurigheid alom bekend geworden is. Over de volledige zelfstandigheid van compagniescommandanten gewagende, zegt die kolonel: .„la même initiative est laissée a tout

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 509