663 Voor de ouderen is dikwijls het acclimatisatie-proces te zwaar. Ter wille eener meer gelijkmatige behandeling van zonen van hetzelfde Vaderland worde voorts eene herziening ter hand genomen van de "Wetten op de bevordering, non-activiteit, ontslag en militaire pensioenen van officieren en minderen van Land- en Zeemacht. In die wetten moeten volmaakt dezelfde beginselen neergelegd zijn, die nu schromelijk uiteenloopen. Zooals nu die wetten zijn, zoude men eerder denken, dat ze gemaakt zijn voor officierskorpsen van 3 verschillende Rijken, dan dat zij allen Nederlandsche officieren gelden. Tot staving hiervan nemen wij de vrijheid te verwijzen naar onze, omtrent dit onderwerp, reeds vroeger in dit Tijdschrift gepubliceerde studiën. (1) Men voorzie wijders in de strafrechterlijke leemte, dat insubordinatie van den minderen militair van het ééne tegenover den meerdere van het andere leger niet vervolgbaar zoude zijn. Men heffe Harderwijk op met al zijnen aankleve van woekerplanten der koloniale werving, en men herzie eens grondig alle wervings- voorschiiften, zooals b. v. het berispelijk keurings-recueil-militair, dat in Nederland zeer ten nadeele der productiviteit der Indische werving en vigneur is. Men releveere wat meer dan voorheen den Indischen militair, en men zij dus wat hoffelijker in het moederland tegenover een aange komen detachement repatrieerende Indische soldaten. Iedere Hollandsche jongen, die slechts éénmaal zulk eene van koude bibberende, slecht en smakeloos gekleede troep kolonialen in Neerland's straten zag, heeft wellicht voor altijd zijne bekomst van eene dienstverbintenis bij het Indische leger. Het is hier de plaats onzen waarden collega De Wijs dank te zeggen, ook voor hetgeen hij op den 18en December des vorigenjaars in de „Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap te's Hage aangaande de ordinair koele ontvangst van repatrieerende kolonialen, publiek van den katheder gezegd heeft. (1) Zie „de militaire pensioenen in Indië en in Nederland" in nummer 4 van den vijftienden jaargang en „de wetten betreffende de bevordering, het ontslag en het op non-activiteit stellen van de officieren der land- en zeemacht in Indië en in Nederland, in nummer 2 van den zestienden jaargang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 50