1126 die eveneens van zeer nabij de compagnieszelfstandigheid raakt. Gebeurt het nog niet vaak, dat een bataljonscommandant van het rapport beveelt: „Morgen de compagnieën ter beschikking van de compagniescommandanten, om van zoo laat tot zoo laat te tirailleeren" Is dan dat zoogenaamd ter beschikking stellen geen volmaakt wassen neus? Is het bevorderlijk voor het prestige van den kapitein, dat hij zelf met zijn 40 soldaten uit het kampement afmarcheert, om „op hooger last" afstanden te gaan schatten? "Wanneer men nagaat, hoe vele compagniescommandanten den 40 jarigen leeftijd nabij zijn of reeds overschreden hebben, hoe de meesten bij de infanterie het officierskruis voor „langdurigen (XY jarigen) dienst dragen, dan ligt de gevolgtrekking vrij wel voor de hand, dat aan zoodanige officieren gerustelijk meer zelfstandigheid mag worden gelaten, dan in de werkelijkheid bij zeer veel bataljons commandanten plaats vindt. Wij zijn de meening toegedaan, dat het in velerlei opzicht wen- schelijk is, ons ten deze te spiegelen aan hetgeen bij het Nederlandsche en het Duitsche leger plaats vindt. Geen zelfstandigheid dan ook langer op het papier of slechts ten halve verleend, doch algeheele verantwoordelijkheid en daarmede gepaard gaande zelfstandigheid. De kapitein is verantwoordelijk, dat kader en manschappen goed exerceeren, goed tirailleeren, goed weten te bajonetschermen, goed hunne theorieën kennen. Laat het dus aan dien kapitein over, hoeveel, hoelang en door wien hij zijn soldaten zal doen onderrichten. De minutieuse bataljonstableaux van dienst, die soms maanden te voren aangeven, wat er op ieder uur door het geheele bataljon zal moeten worden gedaan, behooren te verdwijnen en plaats te maken voor eene op ruimen en breeden grondslag te regelen instructie, wanneer er zal worden sehijfgeschoten, (1) hoelaat de reveille, het avondappel en daartusschen de appels, aan het eten voorafgaande, zullen gehouden worden en van hoelaat tot hoelaat de compagnieën (1) Het schieten naar de schijf moet uit den aard der zaak voor het geheele bataljon door den bat.-commandant geregeld worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 511