1132 Eene schootstafel moest worden geschoten voor het granaatvuur tot 4000 M. bij het veldgeschut, tot 3000 M. bjj het berggeschut. Voor beide vuurmonden zoude eene schootstafel voor granaat- kartetsvuur worden geschoten, waarbij de grootste te bereiken af standen natuurlijk werden bepaald door de snelheden der projectielen en de volle brandtijden in beweging der tijdbuizen. Worpstafels met passende ladingen moesten worden gemaakt voor beide vuurmonden. De waarde van het kartetsvuur, de doelmatigheid van de kartetsen en de voordeeligste stelling van den vuurmond voor dit vuur moesten worden onderzocht. Op elkander volgende proeven en de beoordeeling van het materieel deden in hoofdzaak de volgende gebreken aan het licht komen en de mede aangegeven wijzigingen noodzakelijk of wenscheiijk achten. a. Munitie. le. Het gebruikte grofkorrelig buskruit toonde vrij beduidende onregelmatigheid in werking. Gelukkig werd de reden der onregelmatige werking gevonden eene in 1882 uitgezonden partij gaf belangrijk betere resultaten, zoodat met gerechtvaardigd vertrouwen de uitrusting aan grofkorrelig buskruit (610) der in dienst te stellen batterijen opgedragen werd aan de Muidensche fabriek. De catastrophe dezer fabriek (19 Januari 1883) belette haar voorioopig orders voor Indië uit te voeren, waardoor belaugrijk tijdverlies ontstond, en waarvan een contract met eene andere fabriek, Rottweil te Hamburghet gevolg was. Het door deze firma geleverde buskruit, dienende en in voorraad zijnde voor de uitrusting der batterijen, bestaat uit 74°/o salpeter, 10°/o zwawel en 16°/0 houtskool, heeft eene mini mum dichtheid van 1.64, een vochtgehalte tusschen 1.00 en 1.50°/o, eene korrelgrootte van 6 tot 10 m. M. Aan een projectiel van 4.30 K. G. eene snelheid van 397 M. mededeelende, zal de gasdruk bedragen gemiddeld 1400 Rodman

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 517