1133 atmosferen; de gasdruk moet steeds minder dan 1500 Rodman at mosferen zijn. Bij 10 snelheidmetingen op denzelfden dag moet het grootste ver schil in snelheid der projectielen minder dan 10 M. bedragen. Bij eene beproeving in Indië bedroeg de dichtheid 1.70, gemeten met den kwikdichtheidmeter, en werd gevonden bij eene snelheid van 395 M. een gasdruk te behooren van gemiddeld 1235 Rod man en 1268 stuiktoestel atmosferen. 2e. De granaten zijn geheel dezelfde gebleven als die, beschreven in aflevering 9, Ind. Mil. Tijdschr. van 1880; ook de schokbuis en slagdop (schietdop) bleven onveranderd. 3e. Eene vergelijkende beproeving tusscheu verschillende soorten granaatkartetsen, ijzeren en stalen, met diaphragma en met centraal- lading, zal dit jaar geschieden. De eerst bevolen vergelijkende proef tusschen granaatkartetsen kon geen voortgang hebben wegens de slechte werking der tijdbuizen. Om de indienststelling van het nieuwe materieel niet te vertragen, werd echter voorloopig ingevoerd de IJ. granaatkartets met centraalla- ding, reeds beschreven in het Ind. Mil. Tijdschr. N° 9 van 1880, blz. 307. Deze invoering geschiedde, nadat in 1883 eene proef de uitsteken de bruikbaarheid van dit projectiel had aangetoond. 4e. In de constructie der kartetsen is geene verandering gebracht. 5e. De tijdbuizen waren niet voor invoering geschikt wegens ontij dig en niet werken van een zeer groot percent projectielen. Daarop werd bevolen de proeven met tijdbuizen met afgesloten sasriug naar de denkbeelden van den gewezen luitenant der artillerie J. H. van Blommestein te hervatten, en werd het slechte resultaat, met de beproefde buizen verkregen, ter kennis van de firma Krupp gebracht. De proef met buizen met afgesloten sasring is tot heden niet geëindigd. Door de firma Krupp werden reeds in het laatst van 1882 nieuwe tijdbuizen uitgezonden, die, in het begin van 1883 beproefd, leidden tot de aanneming dier buis. De buis komt in gedaante en afmeting overeen met die, reeds in

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 518