1136 Aan de vlam van deze lading wordt het naar boven uitslaan belet door een boven in het huisje vastgewurgd houten stopje. Uitwendig is de middellijn van het huisje zoodanig dat het pijpje past in het zundgat; terwijl een omplakking van papier het bovengedeel te doet passen in het keteltje van het zundgat. b. De veld,vuurmond heeft in alle opzichten aan de gestelde eischen voldaan. Eone kleine wijziging in het sluiten van den vuurmond gedurende den marsch en in het park maakte het aanbrengen van twee knopjes op het langeveld noodzakelijk. Deze knopjes dienen tot bevestiging' van de lederen kap, ingevoerd in vervanging van de mondstop. De plaatsing voor het quadrant, vroeger aangegeven door inge schaalde groeven, wordt nu bepaald door drie op het achterste, vier kante gedeelte aangebrachte nokjeswaartegen bij het geven van elevatie het quadrant moet worden geplaatst. De zundgatschroef (thans genoemd zundgattap) is van de schelp ontdaan, om het gebruik van langere d. i. krachtiger wrijvingspijpjes toe te laten. Het zundgat is van een keteltje voorzien. Het vermogen van dezen vuurmond wordt het best beoordeeld uit de schoots- en worpstafel, uitgegeven bij artillerieorder N°. 8 van 1884. In het kort zij hier medegedeeld, dat de schietlading is eene kar does, gevuld met 0.75 K. G. Rottweilkruitzij dient bij gebruik van granaten, granaatkartetsen en kartetsen. De granaten en granaatkartetsen verkrijgen met deze lading de aan vankelijke snelheid van 392.2 M. en worden afgevuurd met een verheffingshoek van 22 minuten 16 seconden en eenen luchttegenstands- coëfficiënt C2 0,00030365, C3 0,000000821. Het granaatvuur wordt aangewend tot 4000 en het granaatkartets vuur tot 2900 M. Het kartetsvuur heeft eene alleszins voldoende uitwerking tot 350 M. De trefkans der granaten werd gevonden te ziju

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 521