1141 De munitiekist van plaatijzer werd vervangen door eene van hout. Deze had een naar boven openslaand deksel, instede van eenen naar beneden openslaanden wandterwijl de projectielen niet meer in laden, doch 3 aan 3 in projectieldragers en stuk voor stuk in projectiellichters werden opgeborgen. Men had nl. bezwaar tegen de stevigheid der oorspronkelijke kist en vreesde, dat eene gewenschfe stevigheid met het materiaal (ijzer plaat) alleen zou kunnen worden verkregen door zeer groote dikte, dat is, zou gepaard gaan met te groot gewicht. Een naar boven openslaand deksel werd geacht de munitie beter te beschermen tegen indringend regenwater dan een naar beneden openslaande wand terwijl ook de voldoend onbeweeglijke ligging van de projec tielen in de laden werd in twijfel getrokken. De volgende wijzigingen van minder ingrijpenden aard werden nog aan de voorwajens aangebracht le. Tot bevestiging van den disselboom werd de horizontale schroefbout vervangen door eenen verticalen bout met spie. 2e. Werden de steunstokken van ijzeren punten voorzien. 3e. Zijn in beproeving projectiel dragers met vaste beugels. Yan deze wijziging, waaraan geene nadeelen schijnen verbonden te zijn, wordt een veel handiger munitiebediening verwacht. 4e. Eene belangrijke zaak is mede aan de orde gesteld, nl. het voor het vervoer van de bedieningsmanschappen geschikt maken van affuit en voorwagen. Mogen deze pogingen met gunstigen uitslag worden bekroond en aan de veldbatterijen de zoo zeer gemiste bewegelijkheid worden teruggegeven. De volgende wijzigingen zijn mede in beproeving of reeds ingevoerd. le. Is in beproeving een gewijzigde opzet, die richting geeft door een vizierkokertje, instede van door middel van eene viziersnede. Op de opzetten is op het platte achtervlak eene afstanden verdee ling aangebracht voor drachten tot 4000 M. met onderverdeeling van 25 M. 2e. Is de aanzetter voorzien geworden van eene dwarspin, die bij het aanzetten der kardoezen tegen het achtervlak van de kulas 1885, Dl. II. 74 C1

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 526