1144 het licht; terwijl het samenstellen der affuit en het scheiden der beide affuitdeelen zeer gemakkelijk en zonder noemenswaardig oponthoud geschiedde. Eindelijk was dan bij het uitstekende achterlaad bergkanon eene goede affuit gevonden. Onder mededeeling van het verkregen resultaat en bijvoeging van eene constructieteekening der beproefde affuit, werd den Minister van Koloniën het voorstel gedaan met de firma Krupp te onderhan delen over het uitzenden van vijf complete bergbatterijen. Mits de stabiliteit en sterkte niet geringer zouden worden dan die der be proefde affuit, kon, na overleg met eene commissie in Nederland, worden afgeweken van het proefmodel. Zooals werd gezegd, werd de beproefde affuit vervaardigd van twee andere affuitendewijl de artillerie constructie-winkel minder goed was ingericht voor plaatijzer-constructie en daarom allicht genoodzaakt kon geweest zijn, uit gebrek aan hulpmiddelen, eene meer gewenschte, aan eene aldaar gemakkelijker uitvoerbare constructie op te offeren. In het wezen der zaak verschilt de aangenomen affuit niet van het proefmodel. Alleen is nu aan het voorstuk een meer geschikte vorm gegeven, om als affuit op zich zelve te worden gebruikt. Uit eene verplaatsing van de tappannen meer naar voren, zoude een streven blijken om, door verplaatsing van het zwaartepunt, den druk in de draaghaken bij het marcheeren te verminderen. De inrichting der affuit blijkt uit de schetsteekening. De affuit bestaat uit een voorstuk, een staartstuk, waaraan de lamoen wordt bevestigd, en twee raden. De raden zijn die, beschreven in dit Tijdschrift, jaargang 1880, aflevering 9. Het voorstuk met de raden is eene affuit op zich zelve, doch van korter afmetingen, kleiner affuithoek en zeer geschikt voor het worpvuur. De hierbij benoodigde, groote elevatie kan namelijk gemakkelijk en spoedig worden gegeven. De stabiliteit is ruim voldoende, zooals ook bleek bij het samenstellen van de worpstafel, daar de snelheden der projectielen bij het werpen gering zijn. Bij het scheiden van de affuitdeelen worden de spieën uitgenomen en het voorstuk gelicht, waardoor beide deelen zich scheiden en het

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 529