1147 dan tijd om te letten op de qualiteit, n. 1. om de beste Inlanders te krijgen voor het leger. Dat moge wat meer geld kosten, maar de waar zal dan ook zooveel beter zijn. In het leger hoort men gewoonlijk zeggen, dat de Javaansche soldaat pas goed wordt, als hij 6 of 12 jaren dienst teltmaar zou hij dan van karakter en aanleg veranderd, meer krijgshaftig en zelf standig geworden zijn? Of zou die geschiktheid na 6 of 12 jaren dienst betrekking hebben op den gewonen dienst in het garnizoen, voor exercitiën, inspectiën, enz. Hatuurlijk behoudens de schitterende uitzonderingen, is naar veler meening het Javaansche ras in het algemeen juist niet het uitver korene, waarmede onze gelederen moeten worden gevuld. En eene groote bedrevenheid in de Indische politieke zaken is niet noodig, om met overtuiging te kunnen zeggen, dat het een politiek gevaar kan opleveren, wanneer een te groot deel van het leger uit Javanen bestaat, en dan nog wel bij de verdediging van het voor ons voor naamste eiland onzer schoone Oost-Indische bezittingen. Behalve de Inlandsche volkenrassen van onzen archipel, die in het leger weinig of niet bekend zijn, komt het ons voor, dat het de Amboineezen en Madoereezen zijn, die de gelederen, meer speciaal die der infanterie, van ons leger moeten vullen. De Amboineezen hebben zich gedurende den 12 jarigen Atjehoorlog boven allen lof verhevenbuitengewoon veel is steeds van de Am- boineesche infanterie gevorderd geworden en schitterend heeft zij zich op Atjeh van haren plicht gekweten. Volgens de algemeene meening der troepenofficieren is dan ook het Amboineesche element bij de infanterie het element, dat het Europeesche het meeste evenaart. Wij verheugen ons zeer, dat de formatie der Amboineezen eerlang vrij belangrijk zal worden uitgebreid. Wien het roemrijk aandeel der Madoereesche militairen in onze krijgsbedrijven niet onbekend is, wie het Madoereesche volk van nabij heeft leeren kennen, wie die schoone Madoereesche compagnieën infanterie van het leger, die thans verdwenen zijn, vóór den Atjehoorlog gekend heeft, zal erkennen, dat de Madoerees verreweg boven den Javaan als soldaat te verkiezen is. De Madoerees is meer zelfstandig en ondernemend van aard, ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 532