1148 tuige het groot aantal Madoereesche emigranten, waarmede de Oosthoek van Java overstroomd wordtdaar worden de industrieele zaken meest met Madoereezen gedreven, daar vindt men tal van Madoereezen op de schepen, op landelijke ondernemingen, bij de staatsspoorwegen, bij 's lands openbare werken, bij de marine, enz., enz. Buiten zijn land vooral toont de Madoerees eene groote werkzaam heid en in zijn eigen land moet hij hard werken, omdat de grond niet bijster vruchtbaar is. De Madoerees is vechtlustig, moedig, zeer vatbaar voor discipline en goede leiding en aanbidt zijne hoofden en officieren, als hij goed behandeld wordt. De Madoerees koestert nog steeds een rassenhaat tegen den Javaan, welke merkwaardig is en zich overal en in alles openbaart, maar daarom za.1 bij eene rustverstooring op Java van eenige beteekenis of bij eene ver dediging tegen eenen vreemden indringer, het geen gevaar opleveren, wanneer een groot deel der Inlandsche infanterie uit MadoereezeD bestaat. Helaas! het Madoereesche element in het. leger is nagenoeg ver dwenen. Wij hebben tegenwoordig Javanen met tal van beri-beri lijders, en compagnieën, die zoo zwak ziju, dat men er gerust drie of vier kan samenvoegen. Toen in 1883 de infanterie zoo weinig Madoereezen telde, dat men niet ééne compagnie van dien landaard meer kon formeeren, heeft het Legerbe stuur pogingen gedaan, om de Madoereesche werving meer vruchtbaar te maken. Die pogingen bestonden in het zenden van een achttal Madoeree sche mindere militairen naar Madoera als wervers; te verdeelen over Bang- kalan, Pamekasan en Soemenep, alwaar zij onder leiding van de kapiteins van het leger, instructeurs bij den barisan, op elk dier plaatsen aanwezig, met de werving werden belast. Dit gaf de navolgende resultaten in 1883 werden aangenomen: te Bangkalan. Pamekasan Soemenep 32 Mad. recruten, 8 id., nihil in 1884: Bangkalan Soemenep. Pamekasan 42 Mad. recruten, 8 id., nihil.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 533