1153 nomiuale pachtwaarde van 25 a 30 'sjaars, en voor eiken dag, dien de man uitkomt, om dienst te verrichten, 10 duiten; en daar zij hunne sawahs gewoonlijk moeten verhuren, wordt zelden de ge taxeerde pachtwaarde genoten. Na 20 a-30 jarigen trouwen dienst, wordt geen pensioen verleenddan worden zelfs ook officieren aan gebrek ten prooi gelaten. Hoe weinig een Madoerees ook noodig heeft om van te leven, kan gerust gezegd worden, dat zulke inkomsten, zelfs voor een man alleen, onvoldoende zijn. Hoe dan, wanneer de man gehuwd is en kleine kinderen te verzorgen heeft. Gelukkig dat eene Inlandsche maat schappij gemakkelijk armoede weet te dragen, anders zouden de ver schijnselen, als uitvloeisel van dergelijke toestanden, bij de korpsen barisan van meer ernstigen aard zijn. Nu bepalen die verschijnselen zich in hoofdzaak tot de navolgende: le. dat eene inlijving bij den barisan wordt beschouwd als eene noodlottige zaak 2e. dat men zich aan dien dienst op allerlei wijzen tracht te ont trekken te Bangkalan mankeert bij de oefeningen gewoonlijk meer dan het 2/3 deel van het korps, en jaarlijks worden 200 man vermist, die elders een heenkomen zoeken. Onder zulke omstandigheden mag men gerust vragen: Mag men dergelijke toestanden laten bestaan Het Madoereesche volk heeft toch dezelfde rechten op bescherming, als andere. "Waarom moet dat volk, en dan nog een willekeurig deel er van, zoo zwaar worden belast en beproefd met dien gehaten barisandienst En die dienst moge in vredestijd iets minder zijn dan de militaire dienst; hij is veel meer dan schutterij dienst. Nergens is aan de bevolking in Indië dergelijke willekeur opgelegd. Men bedenke dat de bestendi ging van dien toestand nu voor rekening komt van ons Gouvernement, dat geheel Madoera onder eigen bestuur heeft genomen, evenals eene gewone residentie van Java. Afgescheiden hiervan dient uit een militair oogpunt in overweging te komen de vraag: „Hebben die korpsen barisan, zooals zij thans „zijn, militaire waarde; voldoen zij of hebben zij voldaan aan het „doel, waarvoor zij in stand worden gehouden Was die vraag niet herhaaldelijk in militaire geschriften ontkennend beantwoord, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 538