1154 meest oningewijde kan daarvan zelfs geen groot denkbeeld hebben, want korpsen, wier bestaan op zulke ongezonde grondslagen rust, kunnen immers geene militaire waarde hebben. Zij mogen gelukkige momenten onder gelukkige omstandigheden gehad hebben, wat is van zulke menschen te verwachten, wat toe wijding, zelfverloochening, enz. betreft; sommigen mogen voor eene parade en eene inspectie aardig gedrild zijn, de kundige inspecteur kan niet anders constateeren, dan dat zij weinig militaire waarde en geene discipline hebben, dat zij een zeer verarmd en slecht gevoed uiterlijk bezitten. Het civiel beheer, waaronder die korpsen staan, brengt er toe bij dat zij niet anders, dan eene parodie vormen op hetgeen een militair korps zijn moet. Alzoo uit een politiek en uit een militair oogpunt is het bestaan der korpsen barisan op Madoera, zooals zij thans zijnaf te keuren. Wil men nu toch die korpsen behouden, dan moeten zij zoodanig georganiseerd worden, dat daarbij de wet blijft geëerbiedigd, en de bevolking niet wordt gekneveld, dat dus de grondslagen, waarop de barisan-instelling rust, rechtvaardig zijn, en dat, wat de militaire eischen betreft, het mogelijk is, daarvan te maken gedisciplineerde, bruikbare en goed geoefende korpsen. Om daartoe te geraken, en tevens niets af te breken, wat bruikbaar is, moet de overgang geleidelijk en vooral niet met ruwe hand geschieden. Men zou b. v. kunnen beginnen, om met één der korpsen eene proef te nemen. Zooals bekend is, bestaan de barisans uit drie korpsen infanterie, te zamen 13 compagnieën. Het korps te Bangkalan bestaat uit 6 compagnieën; dat te Soe- menep uit 5 en dat te Pamekasan uit 2 compagnieën. De korpsen worden voor een klein gedeelte in geld en voor het grootste gedeelte met grond betaaldhet laatste betaalmiddel bestaat daarin, dat men den man een of meer stukken sawah van eene getaxeerde waarde in vruchtgebruik afstaat. Bij de conversie van Madoera in Gouvernementsland is overal het individueel grondbezit ingevoerd en zijn de noodige sawahs voor de korpsen barisan gereserveerd gebleven. Dat geeft dus voor s lands financiën een goedkoop betaalmiddel, want de sawahs, aan de korpsen barisan afgestaan, kosten den lande niet meer, dan de winstderving bedraagt aan landrente, waarvan die sawahs moeten worden vrijgesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 539