1158 - In de laatste jaren zijn gemiddeld in dat garnizoen geneeskundig behandeld 400 paarden. Te Salatiga, het hoofdgarnizoen der bereden wapens op Java, wordt de vétérinaire dienst verricht door één paardenarts. Werd één paardenarts, tijdens het regelen van de indeeling der officieren van den geneeskundigen dienst, voldoende geacht, omdat de sterkte aan paarden te Salatiga toen geringer was dan te Weltevreden, thans is dat geheel anders geworden en zijn de diensten van den paardenarts te Salatiga veel uitgebreider geworden, dan die van de beide paar denartsen te Weltevreden. In de laatste jaren bedroeg de sterkte gemiddeld 400 paarden doch, sedert 1883, is het aantal paarden gestegen tot 500 stuks. Bij het depot-eskadron komen jaarlijks gemiddeld 100 remonte- paarden aan. Deze jonge paarden, in het vrij ruw en vochtig berg klimaat te Salatiga aangekomen, moeten, eensdeel door klimaat verwisseling, anderdeels door algeheelen ommekeer in levenswijze, voeding en oppassing, een acclimatisatie-proces doorloopen, waarin de meesten met zware ziekten te kampen hebben (goedaardigen droes en de gevolgen). Het ziektecijfer stijgt daardoor ieder jaar enorm, zoodat de paardenarts gewoonlijk zijn handen zoo vol heeft, dat, al doet hij zijn uiterste best, hem toch tijd en kracht te korr. schieten, om behoorlijk ieder ziek paard voldoende geneeskundig te behandelen. In het garnizoen te Weltevreden, dat in 1882 sterk was 360 paarden, zijn 412 paarden geneeskundig behandeld; te Salatiga daar entegen, hetwelk dat jaar een sterkte had van 395 paarden, zijn 975 paarden geneeskundig behandeld, waaronder 115 droeslijders. In 1883 was de sterkte te Salatiga 438 paarden en zijn er 675 geneeskundig behandeld, waaronder 208 droeslijders. In 1884 waren 525 paarden in dat garnizoen aanwezig, met 1296 behandelde paarden, waaronder 110 droeslijders. Uit deze cijfers kan men dus ontwaren, dat de werkkring van den paardenarts te Salatiga ver boven de krachten van één officier gaat. Zooals ik reeds terloops heb aangemerkt, is dat vooral het geval in het tijdperk van aankomst der remontepaarden, met de daarop volgende acclimatisatie-ziekten, zich meestal uitende in een hevigen, goedaardigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 543