1161 Zooals de tegenwoordige formatie is, kan onmogelijk een paarden arts aan de garnizoenen op Java onttrokken worden; zoodat, wil men daar een paardenarts plaatsen, men wel zal moeten overgaan tot uitbreiding der formatie. Te Makassar wordt de vétérinaire dienst verricht door een wacht meester, onder toezicht van een officier, en al is de sterkte daar slechts 56 paarden, zoo bestaat er behalve de geneeskundige zorg (1), welke deze paarden behoeven, een andere gewichtige factor, die de plaatsing van een paardenarts in dat garnizoen noodzakelijk maakt. Het is bekend, dat onze bereden wapens uitsluitend geremonteerd worden uit Sandelhout en Makassaarsche paarden. De eersten wor den aangekocht op publieke vendutiën te Soerabaia, Samarang en Batavia; de laatsten te Makassar en omstreken uit de hand, waarbij geen paardenarts de commissie assisteert, hetwelk te Soerabaia, Samarang en Batavia wel het geval is. De remonteering der bereden wapens door Eakassaren neemt in de laatste jaren belangrijk toe, zoodat het Makassaarsche paard, door zijn bouw en temperament veel verschillend van het Sandelhout paard, na eenige jaren het hoofd element zal uitmaken van de bereden korpsen. De reden hiervan is, dat het Sandelhout paardenras in de laatste jaren kolossaal achter uitgaat en vervalt; zoodat, zonder Gouvernements bemoeienis, deze wel eer zoo prachtige, goed geproportionneerde paarden, evenals het Kadoe- ras, onbruikbaar zullen blijken te zijn voor de cavalerie en artillerie (2). De vraag naar Makassaarsche paarden bij onze bereden korpsen neemt nu al meer en meer toe. Voor de cavalerie zijn aangekocht in 1880 15 paarden 1881 50 1882 37 1883 150 1884 60 Voegt men bij dit getal nog die, welke voor het wapen der artillerie zijn aangekocht, dan lijdt het geen twijfel, dat te Makassar, waar hoe langer (1) In 1882 zijn te Makassar geneeskundig behandeld 80 paarden; één paard is overleden, 4 paarden zijn, als lijdende aan kwaden droes, afgemaakt. (2) Onze naburen in Engelsch-Indië zeggen van de cavalerie alhier: „There are ,,a few squadrons of cavalry in the Netherlands Indian Army, mounted on little ponies ,,and useful only as orderlies."

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 546