667 Al zijn de kaderscholen niet wat ze moesten zijn, de oprichting er van was toch een schrede vooruit op den goeden weg, en 't zou nu verkeerd zijn het goede te loochenen, dat de kaderscholen afwer pen, omdat het volmaakte ons deel niet werd. Wij moeten ons nu de vraag stellen vIn hoeverre voldoen de kaderscholenen wordt met de gebreken die liaar aanklevenkader gevormddat heter is dan vhet kader van het vroegere régime De vraag: Tn hoeverre voldoen de kaderscholenis in tweeën te splitsen, en wel lc wat aangaat de quaestie der aanvulling van de ont stane vacatures en 2e wat betreft de bruikbaarheid van het kader, dat er zijne opleiding genoot. Met de beantwoording van het eerste gedeelte zal ik mij niet bezig houden. Met cijfers toonde Q. in zijn opstel aan, dat de formatie, wat scholieren aangaat, te klein is om aan de behoefte te kunnen voldoen. De rapporten die daaromtrent ingediend moeten worden, zullen ongetwijfeld in denzelfden zin spreken, en het Legerbestuur zal wel uit die gegevens het noodige putten, om ter zake gemotiveerde voorstellen in te dienen. Voor de lezers van dit tijdschrift is dit gedeelte dus als een afgedane zaak te beschouwen. Iets anders is de beantwoording van het 2C gedeelte der vraag. De kaderscholen bestaan nu 21/2 jaar, en ieder officier, die zjjn oogen den kost gaf, heeft eene vergelijking kunnen maken tusschen het kader van vroeger en het kader dat van de kaderscholen af komstig is. Inlichtingen, die ik omtrent de bruikbaarheid van het nieuwe kader inwon bij verscheidene collega's liepen nog al eens uiteen. Hoewel de indruk over 't algemeen vrij gunstig was, bleek het toch dat ver scheidene onderofficieren en korporaals in sommige zaken te kort schoten, ja zelfs dat er enkele waren, wien al spoedig de eene straf na de andere moest worden opgelegd. Meestal waren de tekort komsten gebleken in hunne functiën als kader van de week, als menagemeester en als sectie - en escouade-commandanten. Omtrent geoefendheid in het exerceeren en de theoretische kennis der verschil lende reglementen, vernam ik geene noemenswaardige klachten. Die uitkomst was te verwachten. Immers de verplichtingen van sergeant en korporaal van de week

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 54